Prawo jazdy na motor.Upalne lato. Marzymy o tym, żeby gdzieś wyjechać. W samochodzie bez klimatyzacji ciężko wytrzymać, na ulicach wieczne korki… A może czas na motocykl? Dwa koła to przygoda i spełnienie marzeń o wolności. Korki w miastach przestają istnieć. Szum wiatru, ciekawe znajomości (bo świat motocyklistów to szczególna społeczność), wspólne albo samotne wypady w ciekawe miejsca i wiele innych nowych możliwości. Jeśli złapiecie bakcyla, już na zawsze zostaniecie motocyklistami.

Frajda z jazdy

Jazda motocyklem ma wielu wielbicieli przede wszystkim ze względu na nieskrępowaną niczym swobodę, przyjemność, no i szybkość. Miłośnicy dwóch kółek podkreślają, że poruszanie się jednośladem daje ogromną frajdę, kontakt z naturą, pozytywne emocje oraz zastrzyk adrenaliny. To wygoda, omijanie korków, szybsze dotarcie do celu, oszczędność czasu, a niejednokrotnie także niższe niż w wypadku samochodu koszty utrzymania (nie mówiąc o zakupie) oraz perspektywa dodatkowego zarobku, jeśli zechcecie zatrudnić się na przykład jako kurier.

Kim jesteś, motocyklisto?

Jak zgodnie twierdzą pasjonaci jednośladów, motocykle są dla ludzi, którzy mają poukładane w głowie. To hobby dla odpowiedzialnych. Jazda motocyklem dużo łatwiej przychodzi osobom, które trenują czynnie jakiś sport, mają lepszą koordynację i lepiej panują nad swoim ciałem. Dlatego, wbrew powszechnym wyobrażeniom i mimo raczej nieuniknionych w karierze każdego motocyklisty wywrotek („jak się nie wywrócisz, to się nie nauczysz” – byle byś pamiętał o dobrym kasku i odzieży ochronnej), motocykliści nie są ignorującymi zasady bezpieczeństwa „dawcami organów”. Nieodpowiedzialne jednostki zdarzają się wśród każdej z grup użytkowników dróg – od pieszych począwszy, a na kierowcach samochodów ciężarowych skończywszy.
Motocykliści na drogach stanowią także specyficzną wspólnotę: pozdrawiają się, nie zostawią na drodze kolegi w potrzebie, można na nich liczyć, gdy przydarzą się kłopoty w trasie. Takiej życzliwości, jaką wobec siebie okazują, kierowcy samochodów mogą im często pozazdrościć.
Coraz szybciej powiększa się grupa miłośniczek motocykli. Panie widać i na zlotach, i w dalekich rajdowych trasach, gdzie bawią się równie dobrze jak panowie.

Prawo jazdy na motocykl po polsku

Dla osób zafascynowanych jednośladami nauka na prawo jazdy kategorii A jest wciągającą przygodą, w trakcie której opanowują maszynę i uczą się jeździć na niej bezpiecznie w rozmaitych warunkach. Na Wyspach prawo jazdy na motocykle możecie zrobić nawet, gdy nie znacie angielskiego. W czasie egzaminu teoretycznego skorzystacie wtedy z automatycznego tłumaczenia testów. Na egzamin praktyczny możecie zabrać kogoś znajomego, kto skończył 16 lat i może pomóc wam jako tłumacz.
Kategoria A1 upoważnia do prowadzenia motocykli lekkich, o mocy silnika do 11 kW i pojemności silnika do 125 cm3, a kategoria A do prowadzenia motocykli standardowych. W tym drugim wypadku przez dwa lata możecie jeździć wyłącznie motocyklem o mocy do 25 kW i stosunkiem mocy do wagi 0,16 kW/kg. Po dwóch latach możecie przesiąść się na jakikolwiek motocykl. Jeśli skończyliście 21 lat, możecie zdawać egzamin w trybie określanym jako accelerated access lub direct access – na motocyklu o mocy co najmniej 35 kW (46,6 KM). Jeśli go zdacie, możecie jeździć jakimkolwiek motocyklem od razu, bez okresu przejściowego. Pamiętajcie tylko, że aby rozpocząć starania o brytyjskie prawo jazdy, musicie przebywać na terenie UK od co najmniej 185 dni. O wszystkich wymaganiach i formalnościach oraz przebiegu egzaminów możecie dowiedzieć się z poradnika na stronie www.emano.co.uk, gdzie są szczegółowo objaśnione wszystkie kroki, które musi podjąć kandydat na kierowcę.
Kiedy macie już prawo jazdy w kieszeni, zostaje tylko szybka analiza potrzeb i wybór najlepszej maszyny – albo do codziennej jazdy (motocykle klasy supermoto, naked i turystyczne), albo do jazdy w terenie (enduro i ich wyczynowa odmiana – cross).

Zdążyć przed zmianą testów

Na koniec ważna informacja: DSA (Driving Standards Agency) zdecydowało, że 2011 rok jest ostatnim, kiedy można uczyć się na podstawie aktualnie obowiązujących i używanych na egzaminach testów. Od 1 stycznia 2012 r. na egzaminie teoretycznym będą nowe pytania, których nie będzie można poznać wcześniej. Do nauki będą służyły przygotowane specjalnie pytania przykładowe – zbliżone do tych egzaminacyjnych, ale nie identyczne. Warto zatem przystąpić do egzaminów jeszcze w tym roku.

Warto spełniać marzenia
Dlaczego warto przesiąść się na motocykl? Niska masa i wysokiej mocy silnik idealnie sprawdzą się w miejskim tłoku. Korki nie będą już przeszkodą, a dzięki dynamice, zwrotności i zawieszeniu waszych maszyn, nie będą wam straszne żadne niedoskonałości dróg. Na dłuższych trasach motocykl również was nie zawiedzie  – ekonomiczność jazdy i moc silnika sprawią, że będziecie mieć niesamowitą frajdę z jazdy. Czeka na was wolność, ogromna przyjemność i dobra zabawa, mnóstwo nowych wrażeń, a więc jeszcze w tym roku dołączcie do grona motocyklistów, by wyruszyć w wymarzoną trasę.