Czekanie na pierwszą gwiazdkę, wystawna kolacja z 12 daniami na stole, pod obrusem sianko, a pod choinką — a jakże! — mnóstwo prezentów, które powodują, że szczególnie najmłodsi nie mogą skupić się na wspólnym przeżywaniu świąt w gronie rodzinnym. A jakie tradycje świąteczne kultywowane są w innych krajach? Będziesz zdziwiony!

Słowacja

Słowacy rzucają w Wigilię… jedzeniem! Tradycja ta staje się powoli coraz mniej popularna i podtrzymywana jest jedynie w niektórych domach. Polega ona na tym, że gospodarz nabiera na łyżkę odrobinę jednej z wigilijnych potraw i rzuca nią w sufit. Im więcej jedzenia zostanie na powierzchni sufitu, tym więcej szczęścia czeka domowników w nadchodzącym roku. Trzeba przyznać, że pomysłowości Słowakom nie brakuje!

Czechy

Na Wigilię w Czechach czekają przede wszystkim samotne panie, które wróżą sobie — podobnie jak Polki w andrzejkowy wieczór — czy w najbliższym czasie uda im się znaleźć partnera. Najpopularniejsza wróżba polega na zdjęciu buta po wejściu do mieszkania i ciśnięciu nim za siebie. Jeśli but ułoży się noskiem w stronę drzwi, dziewczyna może liczyć na szybkie zamążpójście!

Niemcy

W niektórych niemieckich domach czubek choinki zdobi nie gwiazda, lecz… szklany ogórek. Wcześniej jednak rodzice ukrywają ogórek w drzewku, a dziecko, które go znajdzie, dostanie specjalny upominek i będzie mieć szczęście przez najbliższy rok.

Wenezuela

Mieszkańcy Wenezueli nie mogą niestety liczyć na śnieg podczas świąt (choć niewykluczone, że i my niedługo będziemy mogli zapomnieć o białych świętach!). Dlatego do kościoła w Wigilię udają się nie na sankach, lecz na rolkach! Z tego powodu ulice w Caracas, stolicy kraju, są zamknięte 24 grudnia dla samochodów. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Włochy (miasto Urbania)

Jak się okazuje, nie wszyscy na świecie wierzą w Świętego Mikołaja, który roznosi prezenty. W Urbanii we Włoszech jego rolę przejęła wiedźma Befana, o stokroć brzydsza od starszego pana z długą, siwą brodą — ale równie hojna!

Norwegia

Norweskie gospodynie domowe wierzą, że aktywność wiedźm i czarownic podczas świąt jest szczególnie duża. Dlatego chowają przed nimi wszelkie mopy i szczotki służące do sprzątania mieszkań, wierząc, że jeśli tego nie zrobią, złe duchy i czarownice z pewnością je ukradną!