Halloween to tradycja kultywowana i szeroko obecna w popkulturze, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Irlandii czy Wielkiej Brytanii. Wiąże się bezpośrednio z dniem Wszystkich Świętych. Z wielu powodów Halloween jest jednak silnie krytykowane przez Kościół Katolicki na czele z papieżem Franciszkiem.

Trupie czaszki, zombi, wampiry, czarownice, a do tego gromada duchów i demonów – to symbole Halloween. I to właśnie w nich Kościół dopatruje się zagrożenia dla dzieci. Na podstawie rozmów z egzorcystami i rodzicami, papież Franciszek apeluje, że Halloween nie jest niewinną zabawą i może zapowiadać coś bardziej niebezpiecznego, a w dalszej kolejności doprowadzić nawet do opętania dziecka. Egzorcyści podkreślają, że coraz więcej młodych osób, w tym także zupełnych maluchów, ma problemy ze złymi mocami, próbującymi zawładnąć ich duszami. Coraz więcej rodziców szuka pomocy dla swoich pociech u kapłanów zajmujących się wypędzaniem demonów.

Osoby broniące Halloween twierdzą, że tego dnia dzieci nie biorą udziału w rytuałach satanistycznych, lecz najzwyczajniej w świecie bawią się, najprawdopodobniej nie zdając sobie nawet sprawy z prawdziwej symboliki wykorzystywanych przez nich rekwizytów, takich jak plastikowe czaszki. Kościół sądzi jednak przeciwnie i mówi, że podczas Halloween szczególnie łatwo wpaść w ręce sekty, otworzyć się na działanie diabła.

Papież Franciszek uważa, że Halloween powinno zostać zakazane. Ojciec święty jest przerażony liczbą opętań wśród dzieci, które brały udział w halloweenowej zabawie. Proponuje, by tę świecką tradycję zastąpić bezpiecznym świętem, Holyween, w ramach którego dzieci mogłyby przebierać się za świętych i brać udział w „Balach Wszystkich Świętych”. Tradycja ta powoli przyjmuje się wśród katolickich Włochów. Papież Franciszek namawia również inne kraje do rozpowszechniania idei Holyween.

Halloween już dawno krytykował również papież Benedykt XVI, który stwierdził, że jest to „święto antychrześcijańskie i niebezpieczne, które popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości przez diabelskie inicjacje za pośrednictwem obrazów okultystycznych”.