Brytyjski rząd planuje wprowadzić w życie nowy podatek dla zagranicznych samochodów ciężarowych poruszających się po brytyjskich drogach.

Opłaty dla ciężarówek z zagranicy

Dotychczas zagraniczne ciężarówki były zwolnione z opłat drogowych w Wielkiej Brytanii. Rodzime firmy transportowe od lat lobbowały o zmianę przepisów. Przedstawiciele branży transportowej narzekali, że muszą uiszczać opłaty drogowe poruszając się po Europie kontynentalnej. Nowelizacja systemu winietowego ma na celu wyrównanie szans oraz zwiększenie konkurencyjności na rynku usług transportowych.

Nowy podatek drogowy będzie miał formę corocznej opłaty, która może wynieść nawet 1000 funtów. Zmiany obejmą także brytyjskich przewoźników. Aby zbilansować koszty poniesione przez brytyjskie firmy transportowe, nowy system przewiduje obniżenie kwoty standardowego podatku drogowego.

Jak wylicza Minister Transportu – Patrick McLoughlin, nowy podatek przyniesie dochód do kasy budżetu rzędu 23,2 mln funtów rocznie. Minister dodał, że nowy system zwiększy konkurencyjność i przyczyni się do pobudzenia wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii.

System nowych opłat drogowych ma zostać wprowadzony w życie w przeciągu najbliższych dwóch lat.

Źródło: The Guardian