Już w lipcu zaprezentowane będą nowe banknoty o nominale 10 funtów. Obecne banknoty dziesięciofuntowe są najstarszymi spośród wszystkich. Bądą wymienione z okazji dwusetnej rocznicy śmierci Jane Austin. I to właśnie jej wizerunek znajdzie się na nowych dziesięciofuntówkach.

Od jakiegoś czasu w Wielkiej Brytanii wymieniane są pieniądze — począwszy od monet, a skończywszy na papierowych banknotach. Wiadomo już, że w najbliższym czasie wymienione zostaną dziesięciofuntowe banknoty, które najdłużej znajdują się w obiegu. Prezentacja nowych banknotów o tym nominale zaplanowana jest na 18 lipca w katedrze Winchester, czyli dokładnie wtedy, kiedy obchodzona będzie dwusetna rocznica śmierci pisarki Jane Austin. To jej wizerunek będzie znajdować się na nowych banknotach, co wywołało już kontrowersje, bo na odwrocie brytyjskich banknotów jeszcze nigdy nie było kobiety. Już teraz można rezerwować bilety na to wydarzenie.

Jak podał portal Polemi, przedstawiciel brytyjskiego banku centralnego Bank of England powiedział, że wymiana banknotów wynika z konieczności uaktualnienia technologii służących do ich wykonania. Te, które zastosowano do produkcji obecnych banknotów nie są na tyle nowoczesne, by zabezpieczyć pieniądze przed fałszowaniem.

Wiadomo, że produkcja nowych dziesięciofuntówek ruszyła już kilka miesięcy temu. Dotychczas udało się wyprodukować 275 sztuk. Nie są one jednak jeszcze w obiegu — i nie będą do jesieni. Wtedy trzeba będzie powoli przyzwyczaić się do myśli, że banknoty, które znamy, zastąpią inne, nowsze.

Warto dodać, że nowe banknoty będą mniejsze od obecnych, ale większe od nowych pięciofuntówek. Stosunek wielkości banknotów o nominale 5 i 10 funtów pozostanie taki sam, jak był dotychczas. Oba nowe banknoty mają być produkowane z tego samego materiału.

Wymiana banknotów dziesięciofuntowych to kolejny krok na drodze do wprowadzenia nowych banknotów we wszystkich nominałach. Następne w kolejności są te o nominale 20 funtów. Mają się pojawić w 2020 roku. W planach są też nowe banknoty o nominale 50 funtów, ale Bank of England nie podaje jeszcze, kiedy miałyby one wejść do obiegu.