Latarnia Withernsea Lighthouse jest jednym z najciekawszych zabytków w regionie. Warto wspiąć się na sam szczyt – przede wszystkim ze względu na niesamowite widoki rozciągające się z wierzchołka latarni. W pogodne dni dostrzec można nawet Humber Bridge!

Withernsea Lighthouse to jedna z nielicznych w Wielkiej Brytanii latarni śródlądowych. Aby wdrapać się na szczyt budynku mierzącego niemal 40 metrów, należy pokonać 144 schodki.

W środku latarni, która już jakiś czas temu przestała wskazywać drogę statkom, znajduje się obecnie muzeum łodzi RNLI, HM Coastguard oraz Spurn. Oprócz tego można zwiedzić tam również wystawę, na której zgromadzono zdjęcia przedstawiające dawne oblicze miasteczka. Każdy, kto ma lęk wysokości, lub komu brakuje sił, by pokonać ponad sto schodków prowadzących na szczyt budynku, może przyjrzeć się widokom przedstawionym na specjalnym ekranie, zamontowanym na dole latarni i połączonym z kamerą umocowaną na szczycie Withernsea Lighthouse.

Latarnia Withernsea Lighthouse ma bardzo długą historię – wybudowano ją w 1894 roku (a budowa potrwała 18 miesięcy). W 1972 roku zamknięto latarnię, by kilkanaście lat później, w 1980 roku ponownie oddać ją do użytku – tym razem w formie muzeum.

W latarni znaleźć można także pomnik gwiazdy filmowej Kay Kendall, urodzonej w Withernsea.

Wstęp do latarni kosztuje 2,5 funta (osoby dorosłe), 2 funty (seniorzy) lub 1,5 funta (dzieci). Istnieje możliwość  nabycia biletu rodzinnego w cenie 6,5 funta.

Muzeum czynne jest w następujących porach:

  • od Wielkanocy do października – w soboty (13.00-17.00) i w niedziele (12.00-16.00)
  • od połowy czerwca do połowy września – w dni tygodnia (11.00-17.00), w soboty (13.00-17.00) i w niedziele (12.00-16.00).

W pozostałe dni roku latarnia jest zamknięta dla zwiedzających.

Więcej informacji na temat muzeum na stronie internetowej: http://www.withernsealighthouse.co.uk.

Zachęcamy do wspięcia się na sam szczyt Withernsea Lighthouse!