Through the Looking Glass — to tytuł instalacji wykorzystującej technologię cyfrową w celu opowiedzenia historii renesansowego muzyka i szpiega Petrusa Alamire.

Instalacja znajduje się w samym sercu katedry w Beverley. Połączenie wielowiekowej architektury z nowoczesną technologią wprost zapiera dech w piersiach. Warto tu przyjść, by zobaczyć historię renesansowego kompozytora i muzyka Petrusa Alamire. To niezwykle barwna postać — oprócz muzyki, Alamire zajmował się też działalnością polityczną. Był między innymi szpiegiem angielskiego króla Henryka VIII.

Na instalację autorstwa Rudiego Knoopsa składa się niewielkie pomieszczenie na planie siedmiokąta. W środku znajdują się niewielkie obrazy lustrzane i projekcje, które poprowadzą widzów przez historię Alamire.

Wbrew pozorom, to nie tylko atrakcja dla dorosłych. Autorzy projektu zapraszają do katedry w Beverley całe rodziny z dziećmi. Dla najmłodszych przygotowano między innymi specjalne zestawy zawierające akcesoria do szpiegowania (lupa, lornetka, itp.), które pozwolą im łatwo skojarzyć postać Petrusa Alamire z jego dodatkowym zajęciem wykonywanym na zlecenie Henryka VIII.

Instalację będzie można oglądać w Beverley w sumie przez siedem tygodni. Potem będzie ona prezentowana w innych miastach w całej Europie, kończąc swoją podróż w Nowym Jorku. W Beverley instalacja stanowi główną atrakcję imprezy Beverley & East Riding Early Music Festival. Dyrektor festiwalu, Delma Tomlin podkreśla, że jest zachwycona, móc zaprezentować w ramach wydarzenia tak wspaniałą wystawę. „Wierzymy w to, że nasza wystawa i wszystko, co jej towarzyszy, stanowi wspaniały wkład w kulturę regionu” — dodaje dyrektor Tomlin.

Festiwal potrwa do poniedziałku. Więcej informacji na jego temat znaleźć można w tym miejscu.