O 25% wzrosła liczba osób w UK, których nie stać na opłatę podatku council tax. To przez zniesienie ulgi podatkowej dla najbiedniejszych – uważają przeciwnicy decyzji rządu konserwatystów.

Niemal 3 miliony mieszkańców Anglii nie zapłaciło council tax, czyli podatku od nieruchomości. Teraz dłużnicy dostali z tego powodu wezwanie sądowe. Do 2013r. rodziny o najniższych dochodach były całkowicie zwolnione od tej opłaty: kiedy to się zmieniło, wielu osób po prostu nie było stać na zapłacenie opłaty.

„Zniesienie tej ulgi podatkowej doprowadziło do chaosu w gospodarstwach domowych. Rady miast chcą teraz zmusić osoby, które nie mają pieniędzy, do uiszczenia wpłat, co jest niewykonalne” – denerwuje się Chaminda Jayanetti z ugrupowania False Economy (cyt. za londynek.net). Problem jest poważny, ponieważ dłużnicy będą musieli teraz zmierzyć się z komornikiem i potrąceniem kosztów z wypłat lub świadczeń socjalnych.

„Cięcie tego rodzaju wsparcia jest jednym z najokrutniejszych działań rządu” – dodaje Frances O’Grady z British Trades Union Congress. „Głupotą jest to, że politycy myślą, iż rodziny, których nie stać na ogrzewanie, będą miały setki funtów na zapłacenie podatku”.