Nie masz ubezpieczenia zdrowotnego, a chcesz skorzystać z bezpłatnej wizyty u lekarza w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, co zrobić!

Aby móc korzystać z bezpłatnych porad lekarskich w Wielkiej Brytanii, musisz być zarejestrowany w NHS. To proste — wystarczy udać się do przychodni, do której jesteś przyporządkowany, lub bezpośrednio do wybranego lekarza pierwszego kontaktu (GP).

Przychodnię rodzinną i lekarza możesz znaleźć za pomocą strony internetowej NHS. Co więcej, to narzędzie pozwala również zlokalizować okoliczne szpitale czy apteki.

Kiedy już wybierzesz przychodnię i lekarza, będziesz mógł dokonać rejestracji. Aby to zrobić, przygotuj dokument potwierdzający twoją tożsamość oraz numer ubezpieczenia National Insurance Number. Warto poznać i zapisać ten numer, ponieważ podczas życia w Wielkiej Brytanii będziesz z niego wielokrotnie korzystać — chociażby w kontaktach z urzędnikami brytyjskiej skarbówki. Jeśli nie posiadasz numeru, będziesz musiał go uzyskać. W pierwszej kolejności zadzwoń do Job Centre Plus (infolinia: 0845 600 0643 czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 — 18.00). Konsultant sprawdzi, czy posiadasz numer. Jeśli nie, zostaniesz umówiony na spotkanie z urzędnikiem, podczas którego sprawdzi on twoją tożsamość i nada National Insurance Number.

Jeśli posiadasz już NIN, możesz udać się do przychodni i wypełnić formularz. Pamiętaj, że najprawdopodobniej od razu pielęgniarka przeprowadzi podstawowe badania dotyczące twojego stanu zdrowia (sprawdzi wzrost, wagę, ciśnienie krwi). Jeśli spotkanie z pielęgniarką wyznaczone zostanie na inny termin — pamiętaj, by pojawić się na nim. W przeciwnym razie możesz mieć problemy z dokończeniem rejestracji.

Uwaga! Osoby posiadające adres zameldowania w Polsce, ale wykonujące pracę w Wielkiej Brytanii, mogą korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego w obu tych krajach. Warunkiem jest wypełnienie formularza E 106. Musisz wypełnić ten dokument w dwóch kopiach — jedna powinna zostać złożona w HMRC, a druga w polskim NFZ.