To bardzo poruszająca historia. Nie tylko dlatego, że mówi o śmierci dziewczynki, która odeszła, zanim jeszcze naprawdę zaczęła żyć. Ale też dlatego, że opowiada o niezwykłej postawie jej rodziców, którzy zdecydowali się oddać narządy nowonarodzonej Minnie, by uratować życie innym dzieciom.

Minnie Duggleby, która zmarła w z powodu skomplikowanej wady serca połączonej z wadą układu oddechowego, jest najmłodszym dawcą organów w regionie. Jej rodzice zdecydowali, że nie chcą, by jej życie poszło na marne. Wiedząc, że Minnie nie można uratować, postanowili oddać jej organy innym dzieciom, które będą mogły dzięki nim żyć. Teraz namawiają do tego innych rodziców, którzy muszą zmierzyć się ze śmiercią swoich dzieci.

„Świadomość, że odeszła, jest dla nas nie do zniesienia. Ale potem przypominamy sobie, że część jej nadal żyje, tyle że w ciele innego dziecka” mówią rodzice. I tłumaczą, że dzięki przekazaniu organów wewnętrznych Minnie jest im łatwiej pogodzić się z jej śmiercią.

Lekarze zrobili co w ich mocy, by uratować życie Minnie. Dziewczynka przeszła skomplikowaną operację. Kiedy jednak okazało się, że na niewiele się to zdało, zdecydowano, że kolejnych operacji nie będzie — organizm Minnie nie byłby w stanie ich znieść.

„Gdybym mogła, oddałabym jej własne serce” — mówi mama dziewczynki. — „Marzyłam, że Minnie, kiedy dorośnie, osiągnie w życiu wiele. Teraz wiem, że to niemożliwe. Ale przekazując organy innym dzieciom, Minnie stała się bohaterką”.

Hull and East Yorkshire Hospitals NHS Trust prowadzi obecnie kampanię „Be A Hero”, której celem jest obudzenie w społeczeństwie świadomości dotyczącej przekazywania organów po śmierci osobom, którym mogą one uratować życie. Dr Mike Felgate powiedział, że na szczęście coraz więcej osób jest na tyle odważnych, by podjąć taką decyzję. To ważne, bo dzięki temu o kampanii mówi się w coraz szerszych kręgach.

W ostatnich dniach także i w Polsce było głośno o oddawaniu narządów wewnętrznych po śmierci. Prezydent Andrzej Duda podpisał bowiem oświadczenie mówiące, że na wypadek jego śmierci, decyduje się oddać organy potrzebującym pacjentom.

Podziwiamy siłę rodziców małej Minnie. I zachęcamy wszystkich do podejmowania podobnych decyzji, choć nie są one łatwe.

Osoby, które chcą się wpisać na listę dawców, mogą zrobić to online: www.hey.nhs.uk/beahero or lub zadzwonić pod numer telefonu 0300 1232323.