Po raz pierwszy w historii Światowy Dzień Uchodźcy w Wielkiej Brytanii obchodzony jest poza Londynem. W tym roku Hull zostanie oficjalnie ogłoszone miastem gościnnym i otwartym dla potrzebujących — City of Sanctuary.

Uroczystość, podczas której mieszkający w Hull uchodźca, Salmen, oficjalnie nada naszemu miastu tytuł City of Sanctuary, odbędzie się 20 czerwca w Hull Minster. Tytuł zostanie przekazany na ręce burmistrza Hull, który przyjmie go w imieniu mieszkańców.

Salmen mówił niedawno dla Daily Mail, że w naszym mieście znalazł wraz ze swoją rodziną bezpieczeństwo. „Czuję olbrzymią dumę, że mogę przekazać ten zaszczytny tytuł na ręce burmistrza” — dodał uchodźca. Podkreślił także, że naszemu miastu i całej Wielkiej Brytanii należą się podziękowania za otwartość i gotowość niesienia pomocy ludziom w potrzebie, którzy uciekają przed wojną toczącą się w ich rodzinnych krajach.

Ale Salmen nie będzie jedynym uchodźcą obecnym podczas uroczystości. Pojawi się tam również Busalama z Kongo i wielu innych. Wśród zaproszonych gości znajdzie się prezes Hull 2017, Rosie Millard. W rozmowie z Daily Mail Millard podkreśliła, że Hull jest nie tylko schronieniem dla uchodźców, ale także olbrzymią możliwością na rozpoczęcie nowego, bezpiecznego życia z dala od domu. „Nasze miasto ma długą historię związaną z migracją. To zresztą imigranci są odpowiedzialni w dużej mierze za sukces Hull” — dodała Millard.

Przewodniczący Hull City of Sanctuary, Steve Ibbetson, zgodził się z prezes Hull 2017. „Wkład imigrantów w rozwój naszego miasta jest nieoceniony” — skomentował. Podkreślił również, że to olbrzymi zaszczyt dla naszego miasta, że to właśnie w Hull odbywają się pierwsze w historii zorganizowane poza Londynem obchody Światowego Dnia Uchodźcy.

Podczas wydarzenia zaplanowanego na 20 czerwca o godzinie 11:00 będzie można zobaczyć wystawy fotografii dotyczących tematyki uchodźczej, porozmawiać z ciekawymi ludźmi i poznać inne kultury, których przedstawiciele żyją obok nas.

Więcej informacji o planowanych atrakcjach znaleźć można tutaj.