3 maja tego roku mija dokładnie 87 lat od dnia, w którym słynna pilotka Amy Johnson wyruszyła w podróż samolotem do odległej Australii. Z tej okazji w najbliższy weekend będzie można obejrzeć musical opowiadający jej historię.

Dokładnie 3 maja 1930 roku Amy Johnson zajęła miejsce w kokpicie swojego samolotu i ruszyła w kierunku Australii. To historia niezwykłej podróży i nieustraszonej kobiety, którą postanowiono w latach 70. ubiegłego stulecia opowiedzieć w formie musicalu. Niewiele zabrakło, by sztuka była pokazywana na londyńskiej scenie West End. Ostatecznie jednak do tego nie doszło.

Teraz, przy okazji Hull UK City of Culture, twórcy musicalu „Amy” postanowili znów przypomnieć historię Amy Johnson. Już w najbliższych dniach m.in. na scenie Guildhall w Hull będziemy mogli ponownie zobaczyć musical, opowiadający nie tyle o samym locie do Australii (ten trudno byłoby pokazać na scenie), co na życiu prywatnym pilotki z Hull, jej sukcesach i porażkach, także w relacjach romantycznych.

Za stworzenie festiwalu odpowiedzialna była firma Northern Theatre Company. Jej szef, Richard Green, powiedział, że wersja musicalu, którą zobaczymy w Hull, będzie lekko zmieniona w stosunku do oryginału z 1975 roku. Ale aktorzy zaśpiewają wszystkie z 20 piosenek, które można było usłyszeć w oryginale.

Green uważa, że historia Amy Johnson jest niezwykła i należy o niej przypominać — choćby dlatego, że niewiele osób potrafi otwarcie przyznać, że Johnson wcale nie była świetnym pilotem i brakowało jej umiejętności. Ale wykazała się niezwykłą odwagą, dzięki której udało jej się dokonać czegoś, co w tamtych czasach wydawało się w zasadzie niemożliwe. „O tym, jak bardzo niewiarygodne w latach 30. ubiegłego wieku było to dokonanie, niech świadczy choćby fakt, że pierwsza parowa lokomotywa wjechała na dworzec w Hull w 1840 roku. Zaledwie 90 lat później kobieta postanowiła samodzielnie pokonać pół świata — i to samolotem” — mówił Richard Green.

Musical „Amy” zobaczyć można w Hull:

w środę (Guildhall) o 19.30 — bilety w cenie 10 funtów

w czwartek (Sewerby Hall) o 19.30 — bilety w cenie 10 funtów

w piątek i w niedzielę (Park Street Arts Centre) o 19.30 — bilety w cenie 8 funtów