Hull Truck Theatre to jeden z najpopularniejszych teatrów w mieście. Słynie z wystawiania bardzo dobrze przyjmowanych przez krytyków spektakli. Wizyta w tym miejscu jest niemal obowiązkowa dla każdego mieszkańca Hull i okolic – nie tylko dla pasjonatów teatru!

Teatr założył w 1971 roku aktor Mike Bradwell, który w tym czasie miał duże problemy ze znalezieniem pracy. Zamieścił w lokalnej prasie ogłoszenie o treści „Half-formed theatre company seeks other half” (pol. Połowa teatru szuka drugiej połowy), zamierzając znaleźć kogoś, kto zechce mu pomóc w ukończeniu projektu.

Pierwsze przedstawienie było zatytułowane „The Children of the Lost Planet” i odniosło bardzo duży sukces. Ze względu na trudności ze zdobyciem dużej publiczności, która regularnie odwiedzałaby teatr, zdecydowano jednak o tym, że w placówce grane będą przede wszystkim sztuki skierowane do dzieci. W ten sposób przez pierwsze kilka lat działalności Hull Truck Theatre znany był przede wszystkim właśnie jako teatr dla dzieci!

Zaledwie trzy lata po otwarciu teatru wystawiono w nim sztukę zatytułowaną „Knowledge”, która spotkała się z bardzo ostrą krytyką ze strony ekspertów. Podczas przedstawienia niemal połowa publiczności opuściła salę. A jednak krytyk teatralny piszący dla The Guardian, Robin Thornber, wywołał niemałą falę zainteresowania spektaklem. Ostatecznie londyński Bush Theatre zdecydował się na wystawienie tej sztuki dla swojej publiczności.

Hull Truck Theatre rozwijał się na przestrzeni kolejnych lat. W 1984 roku dyrektorem artystycznym placówki został John Godber, który prawdopodobnie nie zadawał sobie sprawy z problemów finansowych, z jakimi uporać się musiał teatr.

Aby rozwiązać trudności finansowe, nowy dyrektor postanowił stworzyć sztukę, która przyciągnie szeroką publiczność do teatru – i wkrótce udało mu się to. Napisał scenariusz do spektaklu „Up n’ Under”, który w całości poświęcony był drużynie rugby z Hull. Sprzedaż biletów natychmiast wzrosła, a sztuka okazała się być prawdziwym sukcesem.

Wiele sztuk dla Hull Truck Theatre napisali także inni artyści: Anthony Minghella, Gill Adams, Amanda Whittington, Alan Plater, Richard Bean czy Gareth Tudor Price. Bazując na dotychczasowym (bardzo dużym!) dorobku artystycznym, obecny dyrektor artystyczny teatru, Mark Babych, ma poważne zadanie – tak poprowadzić placówkę, by nawiązywała do ciekawej historii tego miejsca, a także odpowiadała potrzebom mieszkańców miasta i dobrze wpasowała się w panoramę wydarzeń kulturalnych miasta najbliższych lat, a przede wszystkim roku 2017, kiedy to miasto Hull zostanie ogłoszone Brytyjskim Miastem Kultury.

Już teraz teatr podejmuje aktywną współpracę z wieloma partnerami. Dzięki temu już niedługo uda się z niego stworzyć miejsce, w którym mieszkańcy miasta spotkać się będą mogli ze sztuką różnego kalibru – począwszy od spektakli stworzonych specjalnie na potrzeby Hull Truck Theatre, aż po przedstawienia oparte na scenariuszach napisanych przez największych twórców Wielkiej Brytanii.

Kierownictwo teatru zapewnia, że chce stworzyć miejsce, w którym elita artystyczna Hull spotka się z mieszkańcami w otoczeniu sztuki na najwyższym poziomie. Pozostaje trzymać kciuki za to, że plan się powiedzie!

Teatr cieszy się w mieście bardzo dużą popularnością. Dzięki temu, że spektakle prezentowane na scenie Hull Truck Theatre są na najwyższym poziomie, placówka regularnie otrzymuje lub jest nominowana do prestiżowych nagród. Otrzymuje także dotacje, które pozwalają na stały, dynamiczny rozwój teatru.

Pozostaje trzymać kciuki za dalszy rozwój placówki. Z pewnością jej obecność na mapie kulturalnej miasta jest bardzo ważna. Wierzymy, że każdy mieszkaniec Hull przynajmniej raz powinien przekroczyć próg Hull Truck Theatre i spotkać się ze sztuką obecną w każdym zakątku tego miejsca.

Informacje na temat aktualnego repertuaru znaleźć można na stronie internetowej teatru: http://www.hulltruck.co.uk. Tam także przedstawiono dokładny skład grupy artystycznej i kierownictwa placówki, oraz wiele innych informacji na temat teatru.

Za pośrednictwem strony internetowej można również dokonywać rezerwacji biletów na spektakle przedstawiane w Hull Truck Theatre.

Zapraszamy do teatru – nie ma nic przyjemniejszego niż niedzielny wieczór spędzony w otoczeniu kultury na europejskim – jeśli nie światowym – poziomie!

Źródło: http://www.hulltruck.co.uk, http://www.theatresonline.com, http://en.wikipedia.org