Brytyjski minister zdrowia, Jeremy Hunt, poinformował niedawno, że NHS otrzyma dodatkowe 6 milionów funtów na poszukiwanie skutecznych metod w walce z nowotworami. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów!
6 milionów funtów na leczenie nowotworów
Pieniądze zostaną przeznaczone na poszukiwanie metod leczenia nowotworów, głównie w dziedzinie radioterapii. Dzięki nim specjaliści będą mogli prowadzić próby kliniczne na pacjentach, co może przyczynić się do rewolucji w medycynie. Jak podkreślił bowiem Hunt, mierzyć trzeba wysoko (za MSN UK).

Jeremy Hunt zaznaczył, że chce, by Wielka Brytania przodowała wśród krajów będących pionierami w leczeniu nowotworów. Dlatego przyznał, że bardzo się cieszy z możliwości przekazania dodatkowych funduszy na rozwój wysoce specjalistycznych metod stosowanych w radioterapii. Minister zdrowia powiedział także, że wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak poważną chorobą jest nowotwór. (za MSN UK). Bardzo osłabia pacjentów, nierzadko odbierając im nadzieję na życie, a także niosąc wiele bólu i cierpienia. Cierpią również rodziny pacjentów zmagających się z tą chorobą. Hunt zaznaczył, że walka z nowotworami musi stać się priorytetem NHS, a praca nad nowymi metodami leczenia tej choroby jest koniecznością.

Zdaje się jednak, że sześć milionów funtów, jakie rząd przeznaczy na leczenie raka, to nie koniec dobrych wiadomości. Hunt ogłosił bowiem również, że planowane jest podjęcie ścisłej współpracy fundacji, takich jak Cancer Research UK czy Macmillan z lekarzami rodzinnymi. Dzięki temu prawdopodobnie wielu ludzi otrzyma wczesną diagnozę, co znacznie zwiększy ich szanse na całkowite wyleczenie. Minister zdrowia przyznał, że obecnie aż 25% wszystkich pacjentów jest diagnozowana dopiero wtedy, kiedy nowotwór znajduje się już w zaawansowanym stadium (za MSN UK). Lekarze nie są w stanie pomóc pacjentowi w ostatnich stadiach choroby i jedyne, co mogą zrobić, to zastosować leczenie paliatywne, skierowane na poprawę jakości życia pacjenta, a nie wyleczenie choroby. Podają środki przeciwbólowe wiedząc, że chorego czeka niechybna śmierć.

Ministerstwo zdrowia podało, że z powodu nowotworów około miliona pacjentów leczyło się w ciągu ostatnich czterech lat w Wielkiej Brytanii, podaje MSN UK. Cancer Research UK informuje natomiast, że śmiertelność w przypadku czterech najpopularniejszych form nowotworów (piersi, jelit, płuc i prostaty) jest wprawdzie wysoka, ale spadła aż o 30% w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Oznacza to, że postęp w onkologii jest znaczący i można liczyć na kolejne sukcesy na tym polu.

Jeremy Hunt ma nadzieję, że uda się wygrać w walce z nowotworami. Jak informuje MSN UK, minister zdrowia Wielkiej Brytanii zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ta walka będzie trudna. Nie chce jednak, by w Wielkiej Brytanii medycyna starała się dorównać poziomowi europejskiemu – cel jest wyższy: brytyjscy onkolodzy mają być najlepsi w Europie!

Rząd nie zamierza w przyszłości przestać inwestować w rozwój onkologii. Tym bardziej, że – jak pokazują dane z ostatnich kilkudziesięciu lat – postępy w tej dziedzinie są widoczne. Wzrosła jakość życia osób chorych na nowotwory, zdecydowanie zmniejszyła się śmiertelność. Na rynku pojawiają się z każdą chwilą nowe środki lecznicze skierowane przeciw nowotworom, a firmy farmaceutyczne nie przestają szukać dalej. Być może już wkrótce nowotwory przestaną być tak straszną chorobą, jaką są obecnie?

Jedno jest pewne – w ostatnim czasie wzrósł poziom świadomości lekarzy rodzinnych, uczulonych na wszelkie niepokojące objawy u pacjentów. Więcej wiedzą także zwykli obywatele, którzy coraz częściej zgłaszają się po pomoc, jeśli zauważą u siebie niepokojące objawy. To bardzo ważne – nawet jeden powiększony węzeł chłonny czy nagła utrata wagi może oznaczać, że dzieje się coś niedobrego z naszym organizmem. Nie warto zwlekać – trzeba natychmiast udać się do lekarza i wykonać badania kontrolne. Może się okazać, że to ostatnia chwila na zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie terapii – kilka tygodni później szanse na wyleczenie mogą być już nikłe.



Źródło: http://news.uk.msn.com