Kierowcom w Hull przypomina się, aby przepuszczali pojazdy służb ratowniczych, aby uniknąć poważnych opóźnień, które mogą skutkować konsekwencjami zagrażającymi życiu.

Przypomnienie pojawia się po tym, jak coraz większa liczba kierowców unika wjazdu na pasy dla autobusów w Hull, aby przepuścić pojazd służb ratowniczych.

Zgodnie z Kodeksem Drogowym, reguła 219 Kodeksu Drogowego, kierowca powinien zwracać szczególna uwagę na pojazdy karetek pogotowia, wozów strażackich, policji, lekarzy lub innych pojazdów ratowniczych używających migających niebieskich, czerwonych lub zielonych świateł i syren lub migających świateł przednich, lub funkcjonariuszy ruchu drogowego i pojazdów pomocy technicznej z migającymi światłami.

Kiedy zbliża się któryś z wymienionych pojazdów – nie panikuj. Postaraj się przewidzieć trasę takiego pojazdu i podejmij odpowiednie działania, aby go przepuścić, przestrzegając przy tym wszystkich znaków drogowych. Oznacza to, że kierowcy mogą wjechać na pas dla autobusów i zatrzymać swój pojazd, aby umożliwić przejazd pojazdom uprzywilejowanym, a następnie ponownie wjechać z powrotem na główną drogę. Należy pamiętać, że jeśli zatrzymasz się dłużej niż to konieczne lub jedziesz pasem dla autobusów po przejechaniu pojazdu uprzywilejowanego, może zostać nałożona kara pieniężna.

Buspasy w Hull są obecnie wyłączone z ruchu pojazdów od poniedziałku do soboty w godzinach od 7:00 do 18:30, ale każdy pojazd może korzystać z buspasu poza tymi godzinami.

„Pasy dla autobusów są jasno oznaczone za pomocą znaków drogowych. O ile nie wskazano inaczej, nie należy jeździć buspasem w czasie ich wyłączenia z ruchu, zwłaszcza w celu ominięcia korków. Pasy te w wyznaczonych godzinach są przeznaczone wyłącznie dla autobusów i rowerzystów. Jeśli jednak musisz zjechać z drogi pojazdowi uprzywilejowanemu, a jedyną opcją jest wjazd na aktywny pas dla autobusów, powinieneś po wjechaniu na BUS LANE zatrzymać pojazd, a następnie po wrócić prosto z pasa autobusowego na drogę główną gdy pojazd uprzywilejowany już przejedzie i jest to bezpieczne”. – powiedział radny ds. transportu, dróg i autostrad Dean Kirk.

Ponadto zdarzają się sytuacje, w których możesz nie mieć innego wyjścia, jak tylko wjechać na pas dla autobusów, na przykład w celu uniknięcia przeszkody na drodze, takiej jak roboty drogowe lub wyciek.