Z początkiem kwietnia w Wielkiej Brytanii wchodzi w życie wiele zmian, które spowodują, że część z nas straci, a część zyska — na przykład poprzez zmiany w wysokości zasiłków. Sprawdź, co się zmienia i zobacz, jak wpłynie to na twój portfel.

Pierwszy kwietnia nie będzie w tym roku tylko zwykłym Prima Aprilis. W życie wejdą zmiany, które wpłyną realnie na życie wielu z nas. Wśród nich znajduje się bowiem między innymi podniesienie stawki National Living Wage czy zmiany w Employment Support Allowance. Ale podrożeją na przykład leki czy podatek council tax. Wszystkie zmiany skonstrukowane są w taki sposób, że część z nas z pewnością na nich straci — ale druga część zyska. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje związane z planowanymi zmianami. Podajemy też, kiedy zmiany te wejdą w życie.

1 kwietnia 2017

Wzrasta stawka National Living Wage dla osób w wieku powyżej 25 lat. Teraz wynosi ona 7,20 funta za godzinę pracy. Będzie wnosić 7,50 funta.

Wprowadzona zostanie możliwość płatności pre-paid za energię elektryczną. Eksperci szacują, że dzięki temu około 4 miliony brytyjskich gospodarstw domowych zaoszczędzą przynajmniej 80 funtów na rachunkach za prąd. Nie będą bowiem przepłacać za taryfy, których nie wykorzystują w pełni. To świetna wiadomość.

1 kwietnia wzrośnie jednak podatek council tax, o czym już pisaliśmy. Przez tę zmianę stracimy około 70 funtów.

Podniesione zostaną rachunki za wodę — o średnio 2 procent.

Wzrosną opłaty za recepty na lekarstwa — wzrost wyniesie 20 p.

Podniesiony zostanie abonament telewizyjny. Trzeba będzie za niego zapłacić 147 funtów.

Zniesiony zostanie zasiłek Housing Benefit dla osób w wieku 18 — 21 lat. Organizacje dobroczynne zajmujące się bezdomnością biją na alarm. Ich zdaniem spowoduje to, że przynajmniej 9 tys. ludzi w Wielkiej Brytanii straci dach nad głową.

3 kwietnia 2017

Obcięty zostanie zasiłek Employment Support Allowance. Jego wysokość wynosi teraz 103 funty. Po 3 kwietnia osoby, które po raz pierwszy ubiegają się o tę formę wsparcia finansowego, będą mogły liczyć maksymalnie na 73 funty.

Zmieni się prawo w zakresie przyznawania Universal Credit dla młodych rodziców, którzy teraz będą musieli iść do pracy, gdy ich najmłodsze dziecko skończy trzy lata, a nie pięć lat, jak było dotychczas. Dzieci te są jeszcze w wieku przedszkolnym, a wychowywanie takich maluchów wiąże się ze szczególnie dużym obciążeniem finansowym. To zmiana, która mocno wpłynie na życie wielu brytyjskich rodzin.

6 kwietnia

Wzrośnie kwota wolna od podatku Personal Tax Allowance. Teraz będzie ona wynosić 11,5 tys. funtów. Podatek od dochodów w wysokości 40 procent zapłacą teraz osoby zarabiające ponad 45 tys. funtów.

Wzrośnie wysokość kwoty ISA Allowance z 15 240 funtów do 20 tys. funtów.

O 2,5 procent wzrośnie wysokość emerytury State Pension. Osoby otrzymujące stałą stawkę emerytury będą mogły liczyć teraz na 159,55 funta tygodniowo, a nie na 155,65 funta, jak dotychczas. Wszyscy, którzy pobierają emeryturę zgodnie ze starym systemem, otrzymają natomiast 122,30 funta zamiast 119,30 funta tygodniowo.

Zasiłki Tax Credits oraz Universal Credit zostaną ograniczone do dwojga dzieci. Ta zmiana dotknie prawie milion rodzin w Wielkiej Brytanii, alarmują eksperci.

10 kwietnia 2017

Zmienione zostaną zasady naliczania zasiłku Universal Credit. Osoby pobierające zasiłek będą otrzymywać o 2 p. więcej na każdym funcie, który dostają.