hull.plZbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi niebotyczne ceny biletów lotniczych. Wycieczka 4-osobowej rodziny do Polski może kosztować co najmniej £650. Dlatego wielu Polaków decyduje się na odbycie tej trasy samochodem. Ale czy wszyscy wiemy, co ze sobą zabrać, aby nie łamać przepisów w krajach, przez które przejeżdżamy? Przeczytaj poniższy artykuł, aby twoja podróż nie stała się droższa o niespodziewany mandat!

Przyjrzyjmy się przepisom dotyczącym tego, jakie dodatkowe wyposażenie samochodu należy posiadać, podróżując przez inne kraje Unii Europejskiej w drodze do Polski.

Zacznijmy od Wielkiej Brytanii, ponieważ tutaj rozpocznie się twoja trasa. Na Wyspach zaleca się posiadanie trójkąta ostrzegawczego, apteczki, gaśnicy oraz kompletu żarówek na wypadek, gdyby przestało ci działać jedno ze świateł. Wyjeżdżając poza granice UK, należy pamiętać o:

– naklejce GB, jeśli nie ma jej na naszych tablicach rejestracyjnych,
– nalepkach korygujących światła.

Po dotarciu do Francji, należy pamiętać nie tylko o zmianie kierunku ruchu na prawostronny, ale także o tym, że w tym kraju wymagane prawem jest dodatkowe wyposażenie pojazdu. Oto rzeczy, które powinieneś mieć:

– kamizelka odblaskowa w kolorze jaskrawożółtym, pomarańczowym lub czerwonym (musi być ona przewożona w kabinie),
– trójkąt ostrzegawczy,
– zapasowy komplet żarówek,
– łańcuchy (dotyczy to głównie tych, którzy w drodze do Polski lub powrotnej zamierzają zwiedzać malownicze miasteczka położone na terenach górzystych; pozostając na autostradzie, nie powinieneś spotkać się z nakazem ich użycia),
– zabezpieczenie antywłamaniowe, jak np. blokada na kierownicę.

Ponadto zaleca się również posiadanie ogumienia zimowego, apteczki oraz korzystanie ze świateł mijania przez 24 godziny na dobę – zauważa Tymek Skroban-Korzeniecki, ekspert w dziedzinie zagadnień motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii, założyciel wydawnictwa Emano oraz portalu dla polskich kierowców w UK Drivers4Drivers.co.uk.

Kolejnym (lub pierwszym, jeśli skorzystasz z promu) krajem, do którego dotrzesz jest Belgia. Tutaj prawo jest bardziej liberalne i wymaga od ciebie posiadania jedynie:

– kamizelki odblaskowej w kolorze jaskrawożółtym, pomarańczowym lub czerwonym,
trójkąta ostrzegawczego.

Belgijskie prawo zaleca również zabranie ze sobą apteczki, gaśnicy oraz opon zimowych. Ze świateł mijania musisz korzystać jedynie w nocy, ale – naturalnie – zaleca się, aby używać ich przez cały dzień, szczególnie zimą, kiedy widoczność może być bardzo ograniczona i jedynie światła mijania pozwolą innym użytkownikom drogi dostrzec Twój pojazd.

Holandia jest następna w kolejności, jeśli zdecydowałeś się jechać przez Francję i Belgię. Tutaj jedynym wymaganym przez prawo elementem wyposażenia pojazdu jest trójkąt ostrzegawczy. Prawo natomiast zaleca, abyś posiadał ze sobą: apteczkę, zapasowy komplet żarówek oraz gaśnicę. Na światłach mijania masz obowiązek jeździć tylko wtedy, gdy na drodze panują trudne warunki atmosferyczne.

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się płynąć promem prosto do Belgii lub Holandii, czy wybrałeś dłuższą drogę przez Francję, czeka cię przeprawa przez Niemcy. Tutaj, jak większość z nas wie, wszystko musi być in Ordnung (w porządku). Słynące z restrykcyjnego prawa Niemcy wymagają, aby każdy pojazd przejeżdżający przez ich terytorium posiadał:

– kamizelkę odblaskową w kolorze jaskrawożółtym, pomarańczowym lub czerwonym,
– trójkąt ostrzegawczy (pojazdy powyżej 3,5t muszą być wyposażone dodatkowo w przenośne lampy o żółtym pulsującym świetle, które należy ustawiać razem z trójkątem ostrzegawczym),
– ogumienie zimowe,
– łańcuchy na koła (na wyposażeniu w okresie zimowym na terenach górskich),
– zimą – niezamarzający płyn do spryskiwaczy.

Zaleca się posiadanie:

– apteczki oraz gumowych rękawiczek,
– zapasowego kompletu żarówek,
– gaśnicy.

Włączenie świateł mijania w ciągu dnia jest obowiązkowe jedynie w przypadku złej widoczności.

Gratulacje, udało ci się dotrzeć do Polski! Teraz czeka cię walka z naszymi słynnymi drogami, ale głowa do góry – po przebyciu całej Europy to pestka, a kompletne wyposażenie, jakie powinieneś mieć ze sobą, i tak znajduje się już w twoim samochodzie. Pamiętaj tylko, aby przez cały rok i przez całą dobę jeździć z włączonymi światłami mijania.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat tego, jakie wyposażenie dodatkowe będzie ci potrzebne w innych krajach Europy, zajrzyj na stronę Drivers4Drivers.co.uk.

Życzymy szerokiej drogi, bezpiecznej podróży i wesołych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!

Zespół Emano