Hull Fair Festival to jeden z największych obwoźnych jarmarków – święto radości, zabawy, spędzania czasu z przyjaciółmi i bliskimi. Poza tym, to także jeden z najstarszych festiwali tego typu – w tym roku przypada jego 720 rocznica! Swoje korzenie Hull Fair Festival ma zatem jeszcze w średniowieczu! Przyjmuje się, że Festiwal został zapoczątkowany w 1293 roku, kiedy to król Edward I zarezerwował sześć tygodni w maju i czerwcu na świętowanie.

Z Hull Fair Festival łączy się jeszcze jedno, ważne wydarzenie historyczne – tym razem jednak datowane nie na XIII, lecz na połowę XVIII wieku. Kiedy w 1751 roku rozpoczęto w Wielkiej Brytanii wprowadzanie kalendarza gregoriańskiego, był on nowością i wielu ludzi nie rozumiało jego działania. Byli oni przekonani, że przez zastąpienie ich dotychczasowego kalendarza nowym, zniknęło aż jedenaście dni – i to akurat tych, które przypadały na czas świętowania. Rozwścieczony tłum podążał ulicami miasta, żądając przywrócenia owych jedenastu dni ucztowania i zabawy. „Give us back our eleven days!” – krzyczano ze złością. Ostatecznie, udało im się osiągnąć cel. Od 1751 roku festiwal rozpoczynał się 11 października (lub w piątek najbliższy tej dacie). Tak zostało po dzisiaj! W tym roku Festiwal rozpoczyna się już w najbliższy piątek, dokładnie 11 października i potrwa do soboty 19.10.2013r.

Dzisiaj nikt by nie pomyślał, że Hull Fair Festival ma ponad siedemsetletnią tradycję – to festiwal nowoczesny, rozwijający się z każdym rokiem i odpowiadający najnowszym standardom. Tymczasem – chociaż wiele się zmieniło w ciągu tych kilkuset lat – wydarzenie to nadal jest doskonałą okazją do świętowania. Tyle, że teraz odbywa się nie na wiosnę, a jesienią. Warto uczynić z niego zatem przyjemny sposób na zwalczanie jesiennej chandry!

Tradycją stało się, że Hull Fair Festival odbywa się każdego roku w tym samym miejscu – przy Walton Street. Ten największy w całej Europie obwoźny festiwal jarmarczny odwiedza od wielu lat średnio 750 tysięcy gości – w ciągu zaledwie jednego tygodnia! Wszyscy bawią się ze sobą. Nie brakuje atrakcji dla dzieci i dla dorosłych – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Podczas tego tygodnia można będzie posłuchać rytmicznej muzyki, pobawić się przy jej dźwiękach i naładować w ten sposób energią, której wystarczy przynajmniej do końca zimy!Organizatorzy zadbali o to, żeby nikt nie nudził się podczas Festiwalu. Będzie można przejechać się na diabelskim młynie, poszaleć na rollercoasterze, pojeździć samochodzikami zasilanymi prądem elektrycznym a także przejechać się na karuzeli wiedeńskiej. Oczywiście – atrakcji będzie o wiele więcej! Nie zabraknie również przysmaków, które może niekoniecznie są zdrowe, jednak z pewnością smaczne, a spożywane podczas tak wyjątkowych okazji, jak Hull Fair Festival nikomu nie zaszkodzą – obok tradycyjnej, jarmarcznej waty cukrowej skosztować będzie można pieczonych kasztanów, jabłek w polewie toffi czy granatów. Organizatorzy serdecznie zapraszają na Festiwal, który rozpocznie się 11 października i potrwa do 19 października (z wyłączeniem niedzieli, 13.10.2013r). W razie jakichkolwiek pytań, można kontaktować się z Centrum Turystycznym w Hull (pod numerem telefonu: 01482 223559).

Do zobaczenia w piątek!


Źródło: http://www.visithullandeastyorkshire.com/