Książę Jan Żyliński broniąc godności Polaków na Wyspach wyzywa na pojedynek lidera Partii Nacjonalistów Brytyjskich.

Urodzony w 1951 roku na emigracji w Londynie Jan Żyliński, biznesmen wywodzący się z arystokratycznego rodu Żylińskich stanął w obronie godności Polaków na Wyspach i wyzwał na pojedynek Nigela Farage’a, słynącego z antypolskich wypowiedzi lidera Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKiP).

„Uświadomiłem sobie, że moim obowiązkiem jest stanąć w obronie moich rodaków tutaj, w Wielkiej Brytanii. Mam dość dyskryminowania Polaków w tym kraju” – mówi.

​Pojedynek miałby się odbyć o świcie w Hyde Parku i „rozwiązać tę sprawę w tradycyjny sposób jak polski arystokrata i angielski gentelman uczyniliby w XVIII wieku”. Ewentualnie jeśli z jakichś powodów wyzwanemu nie odpowiadałaby propozycja pojedynku, Żyliński proponuje pojedynek słowny w studio telewizyjnym.

Tu można obejrzeć video z wyzwaniem:

Żyliński uważa, że Polacy powinni być traktowani przez Brytyjczyków jak skarb narodowy i podaje 7 głównych powodów uzasadniających to twierdzenie! Tu można obejrzeć video: https://www.youtube.com/watch?v=VxA1J-uf7-4

Video, w którym Jan Żyliński wyzywa na pojedynek szefa UKiP Nigela Farage wywołało lawinę komentarzy i szeroką dyskusję w Internecie. Tematem zainteresowały się media polskie i brytyjskie. W ciągu 2 dni film zyskał ponad 100 tys. odsłon na Youtube. Wśród komentarzy, które pojawiły się można było znaleźć wiele słów podziękowania, nie zabrakło także krytycznych opinii oraz typowego hejtingu, jednak większość komentarzy miała bardzo pozytywny wydźwięk:
„Dziękuję Panu za to wystąpienie i obronę honoru Rodaków. Niełatwo jest zająć głos, kiedy poprawność polityczna nakazuje milczeć”.
„Ten człowiek powinien być naszym ambasadorem(…) On zrobił w tym momencie dla nas więcej niż ktokolwiek z rządu przez ostatnie 11 lat! „.
„Jest Pan dla mnie Bohaterem naszych czasów. Kocham Pańską postawę, takich ludzi jak Pan już nie ma. Dziękuję za Odwagę i Honor”.