Zgodnie z brytyjskim kalendarzem, dziś obchodzimy Dzień Ojca. W Polsce święto to przypada natomiast za kilka dni — 23 czerwca.

Dzień Ojca obchodzony jest w Wielkiej Brytanii tradycyjnie w trzecią niedzielę czerwca. W Polsce data święta wszystkich ojców jest stała — to zawsze 23 czerwca.

Historia święta

Jako pierwsze ustanowione zostało święto poświęcone matkom — Dzień Matki. Brakowało w kalendarzu jednak odpowiadającego mu święta ojców, a przecież oni także odgrywają olbrzymią rolę w wychowaniu dzieci. Postanowiono to zmienić.

Kiedy zatem rozpoczęto obchodzenie Dnia Ojca? Przypuszcza się, że w 1908 roku, kiedy to w kościele Williams Memorial Methodist Episcopal Church South w USA odprawiono Mszę świętą w intencji mężczyzn, którzy zginęli w katastrofie w kopalni Monongah w grudniu 1907 roku. Śmierć poniosło wówczas 366 mężczyzn. Aż 250 z nich było ojcami, którzy zostawili osierocone dzieci. Tak naprawdę Mszę zamówiła wówczas Grace Golden Clayton, która chciała pomodlić się za swojego tatę. Ale poprosiła pastora, by odprawił ją w intencji wszystkich ojców, którzy zginęli w katastrofie.

Na kilka lat zapomniano później o tej wyjątkowej Mszy świętej. W 1910 roku po raz kolejny jednak spróbowano ustanowić święto wszystkich ojców. Wtdy to Sonora Smart Dodd poprosiła pastora o odprawienie Mszy w intencji jej taty, weterana wojennego, w kościele Central Methodist Episcopal Church. Potem porozmawiała z pastorem i wyjaśniła, że to niesprawiedliwe, że tylko matki obchodzą swoje święto. Chciała, żeby podobne wydarzenie zostało ustanowione także dla ojców. Miała nadzieję, że uda się ustanowić 5 czerwca oficjalnym Dniem Ojca. Tego dnia jej tata obchodził bowiem urodziny. Niestety, pastor nie zdążył z przygotowaniami. Dlatego wydarzenie przesunęło się w czasie o kilka tygodni. I wypadło w trzecią niedzielę czerwca 1910 roku.

Wtedy przyjęło się, że to właśnie trzecia niedziela czerwca w krajach anglosaskich zostanie ustanowiona Dniem Ojca.

Z roku na rok święto zyskiwało na popularności i było wprowadzane w nowych krajach. W Polsce obchodzimy je również w czerwcu — 23.06.

Wszystkim Ojcom życzymy samych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym!