Budowa nowej Castle Street zakłada ekshumację nawet kilku tysięcy ciał z cmentarzu przy kościele Holy Trinity. Władze miasta i archeolodzy z Oxford University zastanawiają się ile dokładnie.

Droga przez cmentarz

Budowa pochłonie 160 mln funtów, ale dzięki niej odkorkują się najczęściej używane ulice w Hull. Już na etapie wstępnych projektów wiedziano, że będzie to miało wpływ na cmentarz przy Kościele św. Trójcy. Miejsce pochówku zostało zamknięte w 1861r. i od tamtej pory praktycznie zatrzymało się w czasie.

Teraz jednak będzie inaczej. James Holmes, dyrektor projektu Castle Street z Highway Agency, tłumaczy: “Oceniamy, że będzie trzeba zdemontować około jedną trzecią cmentarza. Pracujemy teraz wraz z władzami miasta i archeologami z Oxford University, żeby dowiedzieć się ile dokładnie ciał będzie trzeba przenieść” (cyt. za thisishullandeastriding.co.uk).

W celu przeniesienia ciał trzeba spełnić szczegółowe procedury: należy przygotować inne odpowiednie miejsce na pochówek oraz skontaktować się z członkami rodziny zmarłych i powiadomić ich o nowym miejscu spoczynku bliskich. To będzie szczególnie trudne ze względu na to, że cmentarz przestał funkcjonować w drugiej połowie XIX wieku.

Proces ekshumacji zwłok i ich powtórnego pochówku może potrwać około roku. A to jeszcze nie koniec. W grobowcach i na starych drzewach, które również są przeznaczone do zniszczenia, gniazdują nietoperze, a jako że jest to gatunek zagrożony nie można niszczyć ich lęgowisk bez pozwolenia wydanego przez English Nature. Na miejsce zniszczonych gniazd budowlańcy będą musieli zbudować zastępcze.

źródło: http://www.thisishullandeastriding.co.uk