hull.plW Wielkiej Brytanii rozpoczęto wydawanie dowodów osobistych. Plastikowe karty wyposażone są w chipy zawierają mnóstwo danych w tym biometryczny rysopis posiadacza.
Akcję wydawania dokumentów rozpoczęto od obcokrajowców mieszkających w Wielkiej Brytanii – przede wszystkim zagranicznych studentów uczących się na brytyjskich uniwersytetach. Program zaczęto wdrażać jesienią. Pobieranie danych, robienie zdjęć, opracowywanie biometrycznych rysopisów i wydawanie kart odbywa się sprawnie, ale zrodził się jeden problem. Jak dotąd żadna instytucja państwowa nie została wyposażona w czytniki nowych dowodów osobistych.

Ministerstwo spraw wewnętrznych potwierdziło brak czytników, które mają być wprowadzone na przejściach granicznych. Nie wiadomo też, kiedy czytniki pojawią się w komisariatach, bowiem policja ma je sobie kupić sama, do czego się nie kwapi mając i tak kłopoty budżetowe.

Zadowoleni są tylko przeciwnicy dowodów tożsamości, którzy uważają, że są one zbyt daleko posuniętą ingerencją państwa w życie prywatne obywateli.

źródło: onet.eu