W ramach reformy emerytalnej, będącej wynikiem działań George Osborne’a, miliony mieszkańców Wielkiej Brytanii otrzymają możliwość skorzystania z darmowego doradztwa w zakresie emerytur, informuje portal MSN.
Darmowe doradztwo emerytalne
Ogłoszenie o wprowadzeniu doradztwa zostało wydane tuż po zmianach wprowadzonych w budżecie, które pozwalają ludziom na łatwiejszy dostęp do ich funduszy emerytalnych.

Doradztwo emerytalne będzie świadczone za darmo przez wiele zupełnie niezależnych organizacji, między innymi Pensions Advisory Service (TPAS) oraz Money Advice Service (MAS). Takie działanie ma na celu zapobieganie obawom mieszkańców Wielkiej Brytanii chcących skorzystać z tej formy pomocy, że porady będą nieobiektywne. W systemie tym wykluczony jest bowiem udział jednostek, które mogą mieć jakikolwiek interes w świadczeniu usług finansowych związanych z emeryturami. Jeśli zatem organizacja sprzedaje usługi lub produkty finansowe, nie będzie mogła zajmować się udzielaniem porad w zakresie systemu emerytalnego.

George Osborne powiedział w związku z wprowadzeniem nowego systemu, że wspieranie ludzi, którzy ciężko pracowali przez całe życie i chcą zapewnić sobie godną starość, jest bardzo ważne. Osborne wyraził radość w związku z bardzo dobrym przyjęciem przez opinię publiczną i komentatorów propozycji wprowadzenia darmowego doradztwa emerytalnego.

Brytyjski Kanclerz Skarbu chce, by ludzie mogli oczekiwać ze strony państwa wsparcia podczas podejmowania decyzji dotyczących ich przyszłości finansowej. Dlatego cieszy się, że możliwe będzie wprowadzenie systemu doradztwa, który z jednej strony będzie szeroko dostępny, a z drugiej zapewni obiektywne i uczciwe podejście do osób korzystających z tego typu usług.

Szacuje się, że z pomocy będzie mogło skorzystać łącznie około 18 milionów Brytyjczyków. Wystarczy, że wyrażą takie życzenie i spełnią określone warunki.

Od kwietnia przyszłego roku, każdego roku 300 tysięcy osób, które ukończyły 55 rok życia i posiadają stałe dochody, będzie mogło skonsultować się ze specjalistą w sprawie swojej emerytury.

Ekspert w zakresie emerytur, Ros Altmann, podkreślił wagę faktu, że doradztwo emerytalne, o którym mówił Kanclerz Skarbu, będzie rzetelne i zupełnie obiektywne – dzięki temu mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mogli podejmować właściwe decyzje – podaje portal MSN.

Przedstawiciele niektórych z instytucji, które świadczyć będą usługo darmowego doradztwa emerytalnego podkreślają, że prace w tym kierunku toczą się już od kilku miesięcy i będą coraz intensywniejsze w ciągu najbliższych miesięcy. Wydaje się, że współpraca pomiędzy tymi jednostkami i rządem układa się bardzo dobrze. Mamy nadzieję, że wynikiem tej współpracy będzie skuteczny program, który pomoże wielu mieszkańcom Wysp podjąć właściwą decyzję dotyczącą ich przyszłości.

Caroline Rookes, dyrektor Money Advice Service, powiedziała, że bardzo cieszy się na możliwość udziału w tym projekcie – praca, którą MAS wykonywało i tak będzie teraz bowiem służyć wielu ludziom. Rookes podkreśliła także, że podejmowanie decyzji dotyczących emerytur sprawiało kłopoty wielu ludziom, informuje MSN. Z tego powodu projekt ma bardzo duże znaczenie dla wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Eksperci zaznaczają, że szczególnie ważne jest zapewnienie udziału w projekcie tylko tym jednostkom doradczym, które są zupełnie niezależne. Dzięki temu będzie można uniknąć sytuacji, w których porady świadczone są w taki sposób, by zachęcać do skorzystania z usług określonej firmy.

Decyzje dotyczące emerytur są bardzo ważne i należy podejmować je po dokładnym przemyśleniu wszystkich aspektów. Czy wprowadzenie programu doradczego w tym zakresie pomoże rozwiać wątpliwości mieszkańców Wielkiej Brytanii? Czy nasi Czytelnicy skorzystaliby z takiego doradztwa, gdyby to było możliwe?

Źródło: http://news.uk.msn.com