Język, którym się posługujemy, stanowi bardzo ważną część naszej tożsamości narodowej. Warto dbać o to, by nasze pociechy nie zatraciły umiejętności posługiwania się polszczyzną – to przecież język, który już znają.
Temat jest bardzo aktualny – 21 lutego obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To doskonała okazja do podjęcia dyskusji na temat tego, jak duże znaczenie dla dzieci ma język ich rodziców – nawet jeśli nie muszą go znać, by poradzić sobie z codzienną komunikacją w miejscu, w którym funkcjonują.
Badania naukowe dowiodły, że dzieci nie mają problemów z przyswajaniem równocześnie dwóch lub nawet trzech języków. Rodzice nie powinni obawiać się, że ich pociecha będzie mylić polski z angielskim i nie poradzi sobie z codzienną komunikacją.
Należy podkreślić, że nauka języka może odbywać się przez zabawę. Nowe polskie słowa dzieci mogą poznawać z gier, z interaktywnych książeczek, wreszcie z z bajek emitowanych w telewizji. Nauka języka połączona z zabawą jest szczególnie skuteczna i wpływa stymulująco na rozwój mózgu.
Bardzo dużą rolę w procesie przyswajania języka pełnią rodzice. Ich zadanie jest szczególnie ważne przy nauce języka polskiego w sytuacji, gdy dziecko na co dzień posługuje się tylko angielszczyzną. Im więcej słów rodzice kierować będą do swoich pociech, tym szybciej opanuje ono język polski. Warto jednak podkreślić, że iloraz inteligencji dzieci, które otoczone zostały troskliwą opieką ze strony rodziców jest z reguły wyższy niż tych, którym opiekunowie nie poświęcali wystarczająco dużo czasu. Udowodniły to między innymi badania prowadzone na grupie dzieci z domów dziecka.
Pamiętać należy także o tym, że – chociaż kreskówki mogą wspaniale uzupełniać proces przyswajania przez dziecko języka – bajki czy filmy dla dzieci nigdy nie będą w stanie zastąpić osobistego kontaktu z rodzicami.
Dlaczego warto uczyć dziecko języka polskiego
Język jest podstawowym narzędziem służącym komunikowaniu się. Może się zdarzyć, że twoje dziecko będzie w przyszłości pracować z grupą Polaków (w Polsce, w Wielkiej Brytanii – a może w zupełnie innym miejscu na świecie). Powinno umieć komunikować się bezbłędnie – naukowcy odkryli, że jesteśmy skłonni oceniać innych ludzi po tym, jak się wypowiadają. Im więcej błędów robimy, tym gorzej jesteśmy postrzegani. Warto oszczędzić tego swojemu dziecku. Poza tym znajomość polszczyzny może być świetnym atutem na rynku pracy!
Język polski to ponadto prawdopodobnie jedyny wspólny kod naszego dziecka i jego dziadków lub innych bliskich, którzy mieszkają w Polsce. Powinniśmy zadbać o to, by umożliwić im komunikowanie się. W przeciwnym razie nasza pociecha będzie zestresowana za każdym razem, kiedy dojdzie do spotkania z bliskimi, z którymi nie potrafi się porozumieć.
Trzeba także pamiętać o tym, że język jest pewnego rodzaju dziedzictwem, które otrzymujemy i o które musimy dbać. W przeciwnym razie może wyginąć. I chociaż nie grozi to polszczyźnie (przynajmniej w ciągu najbliższych lat), to jednak warto pielęgnować mowę ojczystą.
21 lutego każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Każdego roku organizowane są kampanie przypominające o tym, jak olbrzymie znaczenie dla rozwoju tożsamości narodowej młodego człowieka ma jego język ojczysty.
Rodzice mają do spełnienia bardzo ważne zadanie. Warto o nim pamiętać i wypełnić je tak dobrze, jak to tylko możliwe!
Należy podkreślić, że Polska Szkoła w Hull współpracuje z Polskimi Szkołami Internetowymi „Libratus” i to właśnie dzięki tej współpracy udało się stworzyć w naszym mieście ośrodek egzaminacyjny dla dzieci uczących się języka polskiego. W tym roku do egzaminu w Hull podejdzie ponad 100 dzieci. Trzymamy kciuki!