Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii mieszka około 790 tys. Polaków. Pomimo tego, że jesteśmy drugą co do wielkości mniejszością narodową w UK, nie możemy głosować w sprawie Brexitu. Ale możemy to zmienić. Podpisz petycję w tej sprawie!

23 czerwca 2016 odbędzie się referendum, w którym Brytyjczycy zdecydują o tym, czy chcą, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej. Jeśli dojdzie do Brexitu, zmiany odczują wszyscy. Także Polacy i inni imigranci z krajów UE, którzy na codzień mieszkają w UK. Tyle tylko, że przedstawiciele tych mniejszości narodowych nie mogą w referendum głosować.

Można jednak spróbować to zmienić i zdobyć prawo do głosowania w referendum. Dlatego stworzono petycję w tej sprawie. Jej autorzy piszą: „Obywatele UE nie mają prawa zagłosować w sprawie ważnej decyzji politycznej, która na ich życie wpłynie bardziej niż na życie wielu obywateli Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów. Obywatele Unii nie powinni być traktowani tak samo jak skazani przebywający w zakładach karnych!”.

Petycję, która dostępna jest pod tym linkiem, podpisywać można do 24 marca 2016. Do tej pory zrobiło to ponad 36 tys. osób. Oznacza to, że rząd będzie musiał się do niej odnieść. Nie ma jednak obowiązku organizowania debaty parlamentarnej w tej sprawie. Ta będzie musiała się odbyć, jeśli liczba podpisów przekroczy 100 tys. Dlatego zachęcamy do podpisania petycji i wsparcia inicjatywy. W końcu od tego, czy Wielka Brytania wyjdzie z Unii, może zależeć bardzo wiele — szczególnie dla nas, imigrantów.

Aby podpisać petycję, trzeba posiadać status obywatela lub rezydenta UK. W przeciwnym razie podpis będzie nieważny.