Brexit nie schodzi z pierwszych stron brytyjskich gazet i portali internetowych. To temat, który żywo interesuje Brytyjczyków i wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii. Co sądzą oni o całym tym zamieszaniu?

Handel z Unią Europejską numerem jeden

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie The Independent i Sunday Mirror wynika, że po wyjściu z Unii Europejskiej większe znaczenie dla Brytyjczyków mieć będzie utrzymanie dobrych stosunków handlowych z Unią Europejską niż choćby kontrola imigracji. Co ciekawe, sądzą tak przede wszystkim osoby młode. Starsi ankietowani uważają kwestię migracji za priorytet. Aż 48% z tej grupy przyznało, że Wielka Brytania musi mieć kontrolę nad imigracją, i jest to sprawa kluczowa. Takiej odpowiedzi udzieliło jednocześnie tylko 25% ankietowanych z młodszej grupy wiekowej. Przedstawiciele tej grupy cenią sobie swobodę przepływu kapitału, ludzi, towarów i usług.

Student to przecież nie imigrant

Ponad trzy czwarte Brytyjczyków nie uważa zagranicznych studentów za imigrantów. Tak wynika z raportu opracowanego przez ekspertów organizacji Universities UK po tym, jak brytyjska minister Amber Rudd zapowiedziała, że zasady przyznawania wiz studenckich zostaną zrewidowane. Rudd chciała w ten sposób ograniczyć napływ obcokrajowców do UK. Brytyjczycy nie widzą jednak potrzeby podejmowania takich działań. Co więcej, prawie 20% ankietowanych przyznało, że w sumie… zagranicznych studentów mogłoby być na Wyspach jeszcze więcej!

Polscy przedsiębiorcy nie czują zagrożenia

Do Brexitu optymistycznie podchodzą polscy przedsiębiorcy działający na Wyspach. Jeśli wierzyć sondażom, to aż 58% z nich w ogóle nie obawia się o swoją przyszłość w Wielkiej Brytanii. Raport w tej sprawie przygotowali wspólnie eksperci z Fundacji Kronenberga i Millward Brown. Przedsiębiorcy obawiają się najbardziej tego, że Brexit ograniczy swobodę przepływu towarów i usług, spowoduje niekorzystne różnice kursów walut i podniesienie ceł.

Prezes Fundacji Kronenberga Krzysztof Kaczma mówi: „Widzimy, że polskie firmy z roku na rok stają się coraz bardziej konkurencyjne. Z badania wynika, że polscy przedsiębiorcy coraz śmielej radzą sobie za granicą”. To bardzo optymistyczna wiadomość!