Znana jest już data rozpoczęcia negocjacji dotyczących warunków, na jakich Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Negocjacje mają potrwać maksymalnie dwa lata.

19 czerwca — dokładnie tego dnia mają się rozpocząć negocjacje w sprawie warunków Brexitu, poinformował Guardian powołując się na informacje, które przekazali politycy europejscy. To bardzo ważna data, bo od wyniku tych rozmów zależeć będzie bardzo wiele — w tym los emigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Wiadomo już, że negocjacje zostaną podzielone na kilka etapów. W pierwszej fazie poruszone zostaną finanse i warunki rozliczenia finansowego Wielkiej Brytanii z Unią. Oprócz tego politycy rozmawiać będą o prawach imigrantów z krajów UE mieszkających na Wyspach i Brytyjczyków pozostających poza granicami UK.

Sprawy dotyczące między innymi stosunków handlowych Unii z Wielką Brytanią zostaną omówione po zakończeniu pierwszej fazy i dopiero wówczas, gdy politycy będą zadowoleni z przebiegu dotychczasowych negocjacji.

Negocjacje potrwają najdłużej do 29 marca 2019 roku — chyba, że za zgodą wszystkich państw członkowskich zostaną przedłużone o kolejne dwa lata. Prawo przewiduje taką możliwość.