Polski Biznes w UK, Hull.Przedsiębiorcy z Yorkshire zainteresowali się rzekomym polskim sukcesem gospodarczym. Stabilny wzrost gospodarczy, chłonny rynek i centralne położenie Polski w Europie oraz silne fundamenty polskiej gospodarki i dobrze wykształceni pracownicy to czynniki które są najbardziej zauważalne z brytyjskiej perspektywy i decydujące o atrakcyjności Polski.

25 kwietnia w siedzibie World Trade Centre w Hull odbyło się seminarium „Poland: Seize the Opportunity” na temat możliwości rozwoju współpracy biznesowej między Yorkshire a Polską.

Seminarium otworzył Joe Tunney prezes Brytyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej w Warszawie, który opowiadał o wyjątkowej dynamice wzrostu i silnych fundamentach gospodarczych Polski. W opinii Joe Polska daje szanse każdemu przedsiębiorcy i jest to dzisiaj najlepsze miejsce do rozwoju biznesu w Europie.

Robert Windmill, brytyjski prawnik pracujący od lat w Warszawie, zaprezentował przekrój najważniejszych regionów gospodarczych w Polsce oraz wskazał najbardziej dynamicznie rozwijające się sektory gospodarki w Polsce. W opinii Roberta dużą szansą dla Polski są również zasoby gazu łupkowego, które mogą uczynić z Polski jeden z najzamożniejszych krajów Europy.

Rafał Sikora, polski prawnik z Warszawy odbywający staż w firm prawniczej Stamp Jackson & Procter w Hull, zaprezentował studium przypadku wybranych 8 srednich firm z Polski. Prezentowane firmy mają duże perspektywy rozwoju i otwarte są na współpracę w Wielką Brytanią. Uczestnicy seminarium mogli również zapoznać się z próbkami produktów przyslanymi przez prezentowane firmy.

Organizatorami Seminarium byli:

Stamp Jackson & Procter, firma prawnicza od 150 lat świadcząca usługi na terenie Yorkshire i będąca jedną z największych i najbardziej renomowanych w tym regionie. Motorem wszelkich działań związanych z Polską jest wspólnik w Stamp Jackson & Procter – Alistair Latham.

World Trade Centre Hull & Humber, jest części międzynarodowej organizacji WTC zajmującej się promocją handlu i doradzającą przedsiębiorcom eksportującym. Osobą odpowiedzialną za promocję współpracy z Polską i organizacje seminarium jest Hannah Brigham.

Bondholders Scheme,
to największa grupa networkingowa przedsiębiorców w Hull, zajmująca się promocją biznesu z Yorkshire i regionu. Skupia ok. 170 przedsiębiorstw w tym największych inwestorów w regionie jak Reckitt Benckiser, BP and Smith & Nephew, jak i wiele mniejszych. Osobą odpowiedzialną za współpracę z Polską jest Sharon Milner.

Seminarium było jedynym z cyklu przedsięwzięć. W Listopadzie ubiegłego roku obyła się misja handlowa z regionu Humber do Gdańska i Warszawy. Na koniec Maja spodziewana jest misja handlowa z Polski do Hull. Nie ulega wątpliwości, że przedsiębiorcy z regionu mają ambicje aby Hull stało się bramą dla polskiego biznesu do Wielkiej Brytanii.