Beverley Minster jest powszechnie uważane za jeden z najlepszych przykładów architektury gotyckiej w Anglii. Kościół św. Johna i św. Martina został zbudowany wokół grobowca biskupa Yorku Johna. Duchowny zmarł w 721r. i został pochowany w saksońskim kościele. Budowę świątyni rozpoczęto w 1220r. (po kanonizacji świętego w 1037r.), a prace trwały do 1425r.

Dzięki temu możemy podziwiać tutaj aż trzy style architektoniczne gotyku. Długa na 102 metry, jest większa niż liczne obiekty tego typu nie tylko w Anglii, ale i w Europie. Ciekawostką jest również 70 rzeźb w drewnie i kamieniu przedstawiających muzyków. Rozmachem architektonicznym i wielkością kościół w Beverley niewiele ustępuje katedrze w Yorku. Sam nie jest nazwany katedrą, ponieważ nigdy nie był siedzibą biskupów.

W średniowieczu krążyły liczne legendy na temat cudów, które miały miejsce w Beverley Minster. Dlatego napływały tutaj nieustające tłumy pielgrzymów z całego chrześcijańskiego świata. Także dzisiaj gotycka świątynia i otaczające ją średniowieczne miasteczko jest miejscem odwiedzin licznych turystów i pielgrzymów. Każdy może zwiedzać okolicę na własną rękę – na miejscu znajdują się darmowe przewodniki w wielu językach, które pozwolą na poznanie wszystkich ciekawostek związanych z budowlą.

Dokładniejsze przewodniki i albumy dostępne są w sklepie, który czynny jest codziennie oprócz niedzieli. Można kupić tam również pocztówki oraz inne pamiątki.