Jak co roku, wieczorem i w nocy z 29. na 30. listopada wielu z nas zasiada nad miską z wodą i przelewa przez dziurkę od klucza wosk, by potem bawić się do późnych godzin na wspólnej imprezie z przyjaciółmi i ze znajomymi. Nawet jeśli sceptycznie podchodzimy do wróżb, podczas tej jednej nocy w roku zapominamy o naszych poglądach i bawimy się razem z innymi. Andrzejki, bo o nich mowa, mają bardzo długą tradycję – sądzi się, że sięgają czasów pogańskich. Co jeszcze warto wiedzieć o tej tradycji?
Początkowo andrzejki były zwyczajem przeznaczonym tylko i wyłącznie dla kobiet – w atmosferze tajemniczości i niezwykłości, zwykle w odosobnieniu odprawiano wróżby i wnioskowano na ich podstawie o przyszłości, a przede wszystkim o jej miłosno-matrymonialnym aspekcie. Mało kto wie, że tradycja ta posiada swój odpowiednik przeznaczony dla mężczyzn i nazywany katarzynkami, a przypadający na kilka dni przed końcem listopada. Nie zyskał on jednak tak dużej popularności jak andrzejki. Wraz z biegiem czasu panny na wydaniu gromadziły się podczas andrzejek i urządzały w jednym miejscu wspólne wróżby. Nierzadko wykorzystywały do tego celu zwierzęta – przede wszystkim psy i gęsi. Andrzejki ewoluowały potem dalej, dając ostatecznie dzisiejszą formę wspólnej zabawy przeznaczonej dla mężczyzn i kobiet.
Chociaż o wiele łatwiej udać się na zorganizowany wieczór andrzejkowy do jakiegoś lokalu (i nie przeczymy, że to bardzo dobry pomysł na tę noc), to andrzejki zorganizowane w gronie kilku najbliższych znajomych we własnym domu również mogą mieć urok. Długie jesienne wieczory sprzyjają atmosferze niezwykłości i tajemniczości – a ta jest przecież konieczna, by wróżby się udały! Przedstawiamy poniżej kilka najpopularniejszych wróżb i zwyczajów związanych z tą tradycją, które można wykorzystać podczas piątkowej nocy.
Najpopularniejszą wróżbą, wspominaną już w tym artykule, jest oczywiście przelewanie wosku przez dziurkę od klucza. Najlepiej skorzystać ze starego klucza, który ma pewną historię. Niektórzy twierdzą, że klucz powinien być poświęcony przez księdza w kościele. Nie jest to jednak warunek konieczny. Z form utworzonych przez przelany wosk można wnioskować o cechach charakteru przyszłego partnera. I tak na przykład kształt przypominający górę – skałę może oznaczać gwałtowność, a forma kota lub psa – otwartość i przyjacielskość. Kształty ulane z wosku można oglądać także w postaci cieni – wystarczy zapalić dużą świecę lub włączyć lampkę i przytrzymać formę w ten sposób, by jej cień pojawił się na ścianie.
Aby poznać imię przyszłego partnera na wyciętym z kartonu sercu (tylko na jednej stronie) piszemy obok siebie wiele imion męskich (wersja dla pań) i żeńskich (wersja dla panów). Podczas andrzejek osoba, której dotyczyć będzie wróżba, ma za zadanie przekłuć serce w dowolnym miejscu (widząc jedynie stronę pozbawioną wypisanych imion). Przekłute imię – to imię przyszłego partnera.
Do popularniejszych wróżb należy również ustawianie butów – to bardzo śmieszna zabawa. Każdy z uczestników zdejmuje lewy but. Buty ustawia się na kształt długiego sznura tak, aby stykały się piętami i palcami. Początek sznura powinien wypadać przy ścianie, a koniec ma kierować się w stronę drzwi. Jeśli zabraknie butów, można przestawiać je w kolejności, począwszy od początku (przy ścianie). Właściciel pierwszego buta, który przekroczy próg, weźmie ślub jako pierwszy z całego towarzystwa!
Warto przygotować także mnóstwo małych karteczek z różnymi wróżbami (np. Jeśli jutro zaświeci słońce, będziesz mieć szczęście przez najbliższy rok). Losowanie wróżb z pewnością da wiele radości każdemu z uczestników zabawy podczas andrzejkowego wieczoru. Nie zapomnij o przygotowaniu świec. Możesz udekorować mieszkanie w jakiś specjalny sposób. Chodzi o stworzenie miłej i niezwykłej atmosfery, która sprzyja wspólnej zabawie.
Warto skorzystać z tej okazji i spotkać się ze znajomymi, by w miłej atmosferze spędzić ten listopadowy wieczór. Nawet jeśli ubiegłoroczne wróżby się nie sprawdziły – to nieważne. Może tym razem będzie inaczej? Życzymy wszystkim udanej zabawy!
Źródła: http://www.wrozbyonline.pl/, http://www.wp.pl/, http://pl.wikipedia.org/