Mogiły słynnych poetów – Kazimierza Wierzyńskiego na cmentarzu w Hampsted i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w Manchesterze, a także setek innych Polaków pewnie nie oparłyby się próbie czasu, gdyby nie ta akcja i pisze portal emito.net. W tym roku znowu można zapalić znicz na polskim grobie.
Zbliżają się kolejne obchody Dnia Wszystkich Świętych. Polonijne organizacje w Wielkiej Brytanii, Kościół katolicki i Ambasada RP apelują do wszystkich Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii o jak najliczniejszy udział w akcji porządkowania grobów i zapalania zniczy na polskich mogiłach. W tym roku 1 listopada przypada w dzień powszedni, a cmentarze są zazwyczaj zamykane wieczorami – z tego powodu akcja prowadzona będzie w najbliższą sobotę, 29 października.
Tysiące polskich mogił
W Wielkiej Brytanii jest ponad 45 tysięcy polskich grobów, większość z nich zaniedbanych i zapomnianych. Decyzję, który cmentarz odwiedzić, organizatorzy pozostawiają chętnym do wzięcia udziału w akcji. Koordynatorzy z Polish Heritage Society UK proponują, żeby wolontariusze rozpytali o groby pochowanych w swojej okolicy Polaków wśród przyjaciół, znajomych, sąsiadów i administratorów danego cmentarza. Profesjonalną bazą danych, około 30 tys. polskich mogił, dysponuje również Polska Misja Katolicka.
Zasady udziału w akcji są proste. Wystarczy zakupić specjalny znicz z etykietką „Polski znicz na polskim grobie” i umieścić go na znalezionej przez siebie mogile Polaka. Organizatorzy dysponują ograniczoną ilością zniczy, które są rozdzielane według kolejności zgłoszenia przez Polish Heritage Society UK i Polską Misję Katolicką. Dla osób, które będą chciały przyłączyć się do akcji zakupując własne znicze, na stronie internetowej polishheritagesociety.co.uk udostępnione zostały kopie etykietki, gotowe do wydrukowania i naklejenia.
Organizatorzy liczą również na pomoc w katalogowaniu i fotografowaniu odnalezionych grobów, których nie ma w bazie Polish Heritage Society lub Polskiej Misji Katolickiej, aby ułatwić przeprowadzenie akcji w następnym roku. Stąd prośba o przesyłanie zdjęć z możliwie dokładnym opisem.
– Udokumentowanie akcji na stronie internetowej, łącznie z fotografiami, które można przesłać w formie elektronicznej, będzie miało wielkie znaczenie edukacyjne dla nowego pokolenia Polaków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii – mówi Małgorzata Alterman z PHS. – Większość z nich nie będzie mogła odwiedzić grobów swoich bliskich w kraju rodziców. Wielu uczestników zeszłorocznej akcji zwierzało się nam, że zapalenie znicza na polskim grobie tu, gdzie teraz mieszkają, pomogło im w chwili tęsknoty za najbliższymi w Polsce, w tak ważnym dniu w sercu wszystkich Polaków na całym świecie.
Ubiegłoroczny sukces
W ubiegłym roku inicjatywa spotkała się z szerokim odzewem. Włączyły się w nią Polska Misja Katolicka, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Polska Macierz Szkolna, Polski Związek Kawalerów Maltańskich (UK), Polskie Harcerstwo i organizacja młodej Polonii – Poland Street. Stowarzyszenie Polish Heritage Society UK zajęło się koordynacją. W rezultacie ponad 1000 zniczy zapłonęło na posprzątanych przez wolontariuszy grobach w całym kraju – od Szkocji aż do południowego Kentu.
Wolontariuszom udało się odnaleźć mogiły polskich lotników w Coventry, grób Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej na cmentarzu Chorlton-Cum-Hardy w Manchesterze, a także Kazimierza Wierzyńskiego i innych poetów w tzw. Poets Corner na cmentarzu w londyńskim Hampstead. W wielu wypadkach sprzątający musieli wycinać masywne krzewy, którymi zarosły groby zaniedbane od wielu lat, a samo odnalezienie ich oraz dokładna lokalizacja zajęły mnóstwo czasu i wymagała wcześniejszego przygotowania precyzyjnych planów.
– Ogromną rolę odegrała Polska Misja Katolicka i Polska Macierz Szkolna. Mimo chłodnej i deszczowej pogody w akcji wzięły udział setki wolontariuszy, członków polskich organizacji społecznych, Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, harcerzy, organizacji Poland Street w Londynie – mówi Małgorzata Alterman z PHS. – Dzięki inicjatywie wielu z tych organizacji w 2010 roku, przy pomocy konsulatu RP oraz Polish Tourist Board, zakupiono tradycyjne znicze, które zapalono na ponad 1000 grobach naszych rodaków w całym Zjednoczonym Królestwie.
źródło: emito.net