Są tacy, którzy przez cały życie nie wykręcili numeru 999. Inni zaś na policję dzwonią wcale często, niekoniecznie dlatego, że akurat znajdują się w niebezpieczeństwie. Policja w Humberside apeluje: nie dzwońcie do nas w błahych sprawach!

Jeżeli zastanawiacie się zaś, co dla policji jest błahą sprawą, oto kilka przykładów. Niektórzy dzwonią zgłosić, że pies sąsiadów szczeka zbyt głośno, inni dzwonią, by prosić o pomoc w znalezieniu zgubionych kluczyków do samochodu. Szokujące, ale w mijającym roku ktoś nawet dzwonił, by spytać czy powinien posypać parmezanem spaghetti bolognese. Często ludzie dzwonią też, by pytać o drogę lub numer telefonu do innej instytucji.

Komisarz Mark Johansson podkreśla, że służby to nie ogólne centrum pomocy i informacji. Policjant mówi, że pracownicy policji mają pomagać ludziom w niebezpieczeństwie, a każda minuta spędzona na rozmowie o sprawie, która nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia, stwarza zagrożenie dla innych. „Nie pomagamy w znajdowaniu zgubionych kluczyków do samochodu, nie wyślemy policjantów, żeby uciszyli głośno ujadającego psa sąsiadów, ani nie doradzamy, czy powinieneś dodać parmezan do dania” (cyt. za huldailymail.co.uk).

Problem nasila się szczególnie w okresie świątecznym, gdy służby są i tak zajęte o wiele bardziej niż zwykle. Z podobnym apelem o przemyślane telefony zwraca się straż pożarna – i chociaż tutaj ludzie nie dzwonią już z tak trywialnymi problemami, to niestety nadal zdarzają się telefony-żarty. „I chociaż takie telefony nie zdarzają się na szczęście zbyt często, to zawsze znajdzie się kilka osób, które nie rozumieją jak poważne konsekwencje może to mieć. Jako służba, mamy ograniczoną liczbę ludzi i środków i nie możemy wysłać jednego zespołu w dwa miejsca w tym samym czasie” – tłumaczy Allen Cunningham i dodaje, że każdy, kto celowo marnuje czas służb ratunkowych, może zostać ukarany.

Warto więc pamiętać, by numer 999 wybierać tylko, gdy jesteśmy świadkami przestępstwa, a nasze życie, zdrowie albo mienie jest zagrożone. W innych przypadkach, które nie wymagają natychmiastowej reakcji, np. ogólne niewłaściwe zachowanie sąsiadów czy źle zaparkowany samochód, należy dzwonić pod 101.