Decydując się na wynajem mieszkania czy domu w sektorze prywatnym, warto poznać zasady obowiązujące zarówno najemcę, jak i landlord’a.

Naprawy.
Landlord jest zobowiązany utrzymywać dom w dobrym stanie i bez wilgoci. Musi zapewnić odpowiednią przestrzeń mieszkaniową dla lokatora oraz ciepłą wodę.
Landlord jest zobowiązany wykonywać prace naprawcze w domu, które zostały zgłoszone przez lokatora. Jeśli natomiast, po powiadomieniu o usterkach, lokator czeka długi czas na naprawę, może się zgłosić do Private Housing Environmental Health dzwoniąc pod numer telefonu: 01482 300300 (możliwość rozmowy z polskim tłumaczem) bądź pisząc emaila: housing.standards@hullcc.gov.uk.

Licencje.
Jeśli 5 lub więcej osób z dwóch lub więcej rodzin mieszka w domu, który ma trzy piętra – landlord musi o tym fakcie powiadomić Urząd Miasta. Jeżeli w domu nie ma certyfikatu z licencją, lokator powinien to zgłosić do Urzędu Miasta (tel. 01480 300300 lub email: housing.standards@hullcc.gov.uk).
Licencja świadczy o tym, że landlord dba o dom w sposób profesjonalny.

Przeludnienie.
Jest ustalony limit liczby lokatorów, którzy mogą zamieszkiwać dany dom. Lokator domu z licencją nie może pozwolić na zamieszkanie większej ilości osób w domu, jeśli nie jest to pobyt krótkotrwały. Podczas ustalania warunków umowy najmu, landlord powinien powiadomić lokatora o limicie liczby osób zamieszkujących dom. Przeludnienie jest zjawiskiem niebezpiecznym, a Urząd Miasta może kontrolować stan przeludnienia.

Bezpieczeństwo gazowe.
Landlord jest zobowiązany dostarczyć certyfikat bezpieczeństwa gazowego, bądź wysłać certyfikat pocztą, jeśli gaz został dopiero co przyłączony.

Bezpieczeństwo elektryczne.
Landlord jest zobowiązany posiadać certyfikat bezpieczeństwa instalacji elektrycznej jeśli dom jest zamieszkany przez osoby z trzech lub więcej rodzin np. trzy lub więcej osób bez powiązań rodzinnych.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Landlord jest zobowiązany do zainstalowania wykrywaczy dymu w domu. Jeśli dom jest zamieszkany przez osoby bez powiązań rodzinnych, konieczne są dodatkowe drzwi przeciwpożarowe i alarm przeciwpożarowy.

Słowniczek:
landlord – osoba wynajmująca komuś mieszkanie.