Obywatele Unii Europejskiej nie muszą posługiwać się paszportem, o ile wyjeżdżają do państw objętych strefą Schengen. A co, jeśli jedziesz na przykład do Afryki, ale skończyła ci się ważność paszportu?

Wbrew pozorom, nie musisz jechać do Polski, by załatwić nowy paszport. To dobra wiadomość, bo podróż do Polski zajęłaby z pewnością kilka dni i pochłonęła mnóstwo pieniędzy i energii.

Paszport wyrobić można także w Wielkiej Brytanii, udając się do jednej z placówek konsularnych (w Londynie, w Edynburgu lub Manchesterze).

Jak wyrobić paszport w konsulacie?

Aby wyrobić dokument, należy złożyć wniosek. Najpierw jednak konieczne jest umówienie wizyty konsularnej w systemie E-Konsulat: www.e-konsulat.gov.pl. Uwaga: osoby umawiające się na wizytę mają obowiązek wydrukować potwierdzenie wizyty i w wybranym dniu stawić się z tym dokumentem w urzędzie. Niestety, osoby, które takiego potwierdzenia nie posiadają, nie zostaną wpuszczone do konsulatu. Więcej informacji na temat umawiania wizyty konsularnej: tutaj.

Na wizytę czeka się zwykle kilka miesięcy (najdłużej w wakacje).

Następnie czeka nas podróż do Manchesteru, gdzie udajemy się do konsulatu. Tam otrzymamy odpowiedni formularz, który należy wypełnić i złożyć. Nie ma możliwości złożenia wniosku drogą korespondencyjną!

Jeśli posiadamy już stary paszport, należy zabrać go ze sobą. Do wypełnienia formalności potrzebny będzie również dowód osobisty.

Zgodnie z nową Tabelą Opłat Konsularnych (rozporządzenie Ministra Spraw  Zagranicznych z 18 grudnia 2015 r. w sprawie opłat konsularnych) za wydanie paszportu dla osoby dorosłej zapłacimy 88 funtów. Pełną listę opłat konsularnych zobaczyć można tutaj.

Odbiór paszportu

O tym, czy dokument jest gotowy do odbioru, możemy dowiedzieć się ze strony obywatel.gov.pl, po uprzednim podaniu numeru otrzymanego na potwierdzeniu złożenia wniosku paszportowego (numer znajduje się pod kodem kreskowym).

Odbiór paszportu następuje osobiście (nie musimy jednak rezerwować terminu wizyty konsularnej, wystarczy, że pokażemy pracownikowi ochrony konsulatu potwierdzenia złożenia wniosku paszportowego).

W uzasadnionych przypadkach konsul może odstąpić od wymogu osobistego odbioru dokumentu paszportowego na wniosek osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu i po zakupieniu specjalnej koperty na przesyłkę NEXT DAY SPECIAL DELIVERY (około 10 funtów).

Więcej informacji na temat wysyłki paszportu oraz wniosek, który należy złożyć, jeśli zamierza się odebrać dokument droga pocztową, dostępnych jest na stronie internetowej konsulatu.