Hands on History, znane wcześniej jako Old Grammar School, to miejsce z niezwykle długą i interesującą historią. Jego początki sięgają XIV wieku! Chociaż niedawno pojawiły się głosy o tym, że instytucja może zostać zlikwidowana, nadal można zwiedzać to miejsce i oglądać znajdujące się w nim interaktywne wystawy.

Muzeum znajduje się w miejscu, w którym wcześniej była szkoła Old Grammar School. Wśród jej uczniów wymienić należy Williama Wilberforce’a, znanego brytyjskiego działacza społecznego i polityka, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, który za główny cel swoich działań stawiał zniesienie niewolnictwa (cel ten udało się zresztą osiągnąć jeszcze przed jego śmiercią, w 1833 roku). William Wilberforce urodził się w Hull w 1759 roku, a w 1780 rozpoczął tu swoją karierę polityczną.

Wizyta w muzeum Hands On History umożliwia niezwykłą, bo interaktywną podróż w czasie – między innymi do epoki wiktoriańskiej, będącej czasem niezwykle ważnym dla historii całej Wielkiej Brytanii (wystawa „The Victorian Gallery”). Ta część muzeum przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci, które poprzez dotyk, zapach, wzrok i inne zmysły będą mogły przenieść się o kilkaset lat wstecz. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Oprócz tego w muzeum zobaczyć można także wystawę obrazującą historię naszego miasta, Hull, i jego rozwój na przestrzeni kolejnych wieków. Wystawa zatytułowana „The Story of Hull” pokazuje miasto od nieco innej strony niż większość albumów historycznych czy innych wystaw – zwraca uwagę na historię społeczną, między innymi na rozwój obyczajów, porusza tematy związane ze zwyczajami i tradycjami na przestrzeni wieków (zawieranie małżeństw, wychowywanie dzieci, podejmowanie pracy, rozwój jednostki na tle społeczeństwa, etc.).

Odwiedzający muzeum będą mogli obejrzeć ponadto repliki artefaktów znalezionych na terenie Egiptu (wystawa „The Ancient Egypt”), w tym kopię słynnej maski Tutenchamona, wykonaną przez brytyjskiego artystę w 1924 roku i prezentowaną wówczas na wystawie British Empire Exhibition w Wembley. Szczególnie ciekawym eksponatem znajdującym się w muzeum jest mumia egipska – tym razem oryginał, a nie replika. Nie trzeba zatem wyjeżdżać z Hull, by poznać albo pokazać naszym dzieciom intrygujące tajemnice starożytnego Egiptu!

Muzeum Hands On History otwarto w 1988 roku. Postanowiono wówczas, że wystawy znajdujące się w nim zostaną zaprojektowane w taki sposób, by mogły w nich brać udział całe wycieczki szkolne, co pozwoliłoby na poszerzenie wiedzy zdobytej przez uczniów za pomocą podręczników. I chociaż idea ta jest wspaniała, to od jakiegoś czas los Hands On History Muzeum stał się niepewny. Na razie jednak muzeum wciąż jest czynne.

Trzeba jednak pamiętać, że do Hands On History Museum nie można wejść codziennie. Obiekt czynny jest tylko w wybrane soboty (zazwyczaj dwa razy w miesiącu), w godzinach od 12.00 do 16.00. W najbliższym czasie muzeum będzie otwarte 14.02 i 28.02. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy można zwiedzić wystawy w Hands On History Museum, uzyskać można za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej instytucji: link (kliknij).

Zachęcamy do wizyty w tym miejscu!