hull.plSzczecin jako pierwsze miasto prezentowało się w Londynie w ramach projektu „Wracać, ale dokąd?”. Delegacja miasta gościła w stolicy Anglii w dniach 9 –11 stycznia 2009.

Prezentacje polskich miast odbywać się będą przez cały rok. Organizatorem projektu jest londyńskie Stowarzyszenie Młodych Polaków „Poland Street”. Do udziału zaprosiło przedstawicieli 12 polskich samorządów. Dzięki kampanii pragnie pomóc Polakom przebywającym na Wyspach w podjęciu decyzji o powrocie do kraju.

Wśród angielskiej Polonii jest wielkie zainteresowanie Polską i Szczecinem Mnóstwo osób mówi o tym, że w ciągu roku, może dwóch, a nawet trzech chcą wrócić do kraju, tu żyć i tu pracować. Liczą się nawet z tym, że będą zarabiać mniej, ale chcą mieszkać w Polsce. Potrzebują jednak informacji. Stąd nasz projekt „12 miast”, ogromnie się cieszę, że Szczecin go zainicjuje, bo sam jestem z tego miasta. – mówił podczas niedawnej konferencji w Szczecinie Mariusz Sinior ze Stowarzyszenia Młodych Polaków „Poland Street”.

Szczecin podjął działania związane z projektem uruchamiając m.in. na stronie internetowej www.szczecin.eu zakładkę „Szczecin podejmij _ wyzwanie”. Znajduje się na niej pakiet podstawowych informacji, które mogą być pomocne dla osób zamierzających powrócić do Polski. Wizyta w Londynie pozwoliła lepiej poznać oczekiwania angielskiej Polonii, co umożliwi bieżące uaktualnianie treści wspomnianej strony. 

Informacje dla powracających