Rodzice i opiekunowie małych dzieci mogą być uprawnieni do otrzymania pomocy w ramach programu Zdrowy Start.

Program „Healthy Start” zapewnia do 24,80 GBP miesięcznie na dziecko poniżej pierwszego roku życia i 12,40 GBP na dziecko w wieku od jednego do czterech lat.

Program przechodzi obecnie z systemu voucherów na system kart przedpłaconych, które będą doładowywane co cztery tygodnie. Pieniądze można przeznaczyć na świeże lub mrożone owoce i warzywa, a także mleko i odżywki dla niemowląt. Odbiorcy mają również dostęp do witamin przeznaczonych dla dzieci i kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Nowa karta przedpłacona będzie łatwiejsza w użyciu, ponieważ można jej używać wszędzie tam, gdzie znajduje się automat z chipem i pinami oraz sprzedaje się kwalifikujące produkty z programu zdrowego startu. Rodziny będą mogły zatrzymać resztę w przeciwieństwie do obecnego systemu bonów, w którym odbiorca musi wydać 4,25 GBP lub więcej w jednej transakcji.

„Jestem naprawdę zadowolony, że możemy zapewnić ten program, który pomaga usunąć bariery finansowe w spożywaniu zdrowej żywności dla niektórych naszych mieszkańców, którzy mogą mieć problemy finansowe”. – powiedział Radny Shane McMurray.

Rodziny kwalifikują się do programu „Healthy Start”, jeśli kobieta jest w co najmniej 10 tygodniu ciąży lub posiadają dziecko w wieku poniżej czterech lat oraz kiedy rodzina otrzymuje co najmniej jedno z poniższych:

  • Wsparcie dochodu
  • Zasiłek dla osób poszukujących pracy uzależniony od dochodów
  • Zasiłek na zatrudnienie i wsparcie uzależniony od dochodów
  • Child Tax Credit z dochodem rodziny w wysokości 16 190 GBP lub mniej rocznie
  • Kredyt Emerytalny
  • Universal Credit bez dochodu lub całkowitego dochodu z pracy w wysokości 408 GBP lub mniej miesięcznie dla rodziny.

Kobiety w wieku poniżej 18 lat, które są w ciąży również są uprawnione do otrzymania wsparcia z programu. Nawet jeśli nie otrzymują żadnego z powyższych świadczeń.

„Objęcie programem obejmuje obecnie 68% kwalifikujących się osób w Hull, więc wiemy, że w mieście są inne rodziny, które mogą skorzystać. Zachęcam rodziców i opiekunów małych dzieci do rozważenia, czy się kwalifikują”. – powiedziała Rachel Roberts, kierownik ds. wczesnej pomocy w Radzie Miejskiej w Hull.

Zgłoś się do programu Zdrowy Start tutaj.