Skutki Brexitu dla tysięcy Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii mogą być opłakane. Wyjaśniamy, co się zmieni dla Polonii w UK, jeśli państwo to opuści Unię Europejską.

Pierwszym i z pewnością najpoważniejszym problemem może być utrata zasiłków. Brytyjski rząd będzie mógł zatrzymać wypłacanie wszelkich benefitów osobom, które nie posiadają brytyjskiego obywatelstwa. W takiej sytuacji tysiące Polaków mieszkających w UK najprawdopodobniej będzie musiał opuścić ten kraj i wrócić do ojczyzny — bez dodatkowych pieniędzy nie będą oni mieli szans na utrzymanie na Wyspach.

Inaczej będą również wyglądać kontrole przy wjeździe do Wielkiej Brytanii. Polacy nie będą już mogli korzystać z okienka przeznaczonego dla obywateli Unii Europejskiej. W tej sytuacji Londyn będzie mógł z łatwością decydować o tym, kto zostanie wpuszczony do kraju, a kto nie. To prosta droga do odmowy przyjmowania pracowników pochodzących z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski.

Jeśli chodzi o rynek pracy, Polacy również nie będą mieli łatwo. Po Brexicie najprawdopodobniej konieczne będzie posiadanie pozwolenia na podjęcie pracy w UK. O takie pozwolenie obywatelom innych państw może nie być łatwo! Eksperci przypuszczają, że znacznie zmienią się także zasady zakładania własnej działalności gospodarczej na Wyspach. A przecież wielu naszych rodaków utrzymuje się w UK właśnie dzięki własnej firmie!

Problemem dla wielu Polaków mieszkających w UK stała się także niepewność co do ich przyszłości. Dlatego coraz więcej z nich (podobnie zresztą jak inni cudzoziemcy w UK) stara się o brytyjski paszport. Nie jest to ani łatwe, ani tanie, ale zapewnia możliwość dalszego życia w Wielkiej Brytanii.

Eksperci zwracają uwagę na to, że proces opuszczania UE przez Wielką Brytanię zajmie nie więcej niż dwa lata — na tyle tylko pozwalają obowiązujące obecnie przepisy. To bardzo mało czasu na uporządkowanie swojego życia i przeprowadzkę do Polski.

Ważnym skutkiem Brexitu będzie również najprawdopodobniej strata ważnego partnera Polski. Choć nie mówi się o tym głośno, partnerstwo Polski i UK poza strukturami Unii Europejskiej nie będzie możliwe w takim wymiarze, jak obecnie. To spora strata dla naszego kraju.