Z małym opóźnieniem, bo 15 czerwca (w sobotę) odbędzie się w Laxton Hall coroczny Wesoły Dzień Polskiego Dziecka. Wydarzenie organizowane jest przez Polską Macierz Szkolną oraz Polską Misję Katolicką w Anglii i Walii. Dzień ten jest wyjątkowy – w jednym miejscu spotykają się wówczas tysiące polskich dzieci i wspólnie uczestniczą w zabawach i grach w plenerze. Dzieci biorą także udział w różnorodnych konkursach, m.in. recytatorskich muzycznych, plastycznych. W tym roku będzie podobnie!
Wesoły Dzień Polskiego Dziecka w Laxton Hall
Impreza organizowana jest cyklicznie dzięki nieocenionej pomocy setek wolontariuszy – dzięki nim udaje się rokrocznie zrobić z niej znaczące wydarzenie. Jak zwykle, dzięki zaangażowaniu wielu osób, można podczas Wesołego Dnia Polskiego Dziecka skosztować pysznych tradycyjnych polskich potraw i specjałów kulinarnych. Rodzinny grill stanowi rozrywkę nie tylko dla rodziców, lecz i dla samych pociech i działa jak element integrujący wszystkich gości.

Wiele szkół organizuje wyjazdy na to wydarzenie – autokary wynajęła między innymi Polska Szkoła im. Ireny Sendlerowej w Hull (wyjazd przewidziano na godzinę 8.00 rano, natomiast powrót około 18.30; zbiórka odbędzie się przy stadionie KC – po szczegółowe informacje najlepiej jednak udać się do Dyrekcji Szkoły, adres Szkoły: www.eduhull.com).


Jak co roku, tym razem również przewidziano bardzo ciekawy i bogaty program Wesołego Dnia Polskiego Dziecka. Impreza rozpocznie się o godzinie 11.00, kiedy dotrą na miejsce już wszyscy uczestnicy. Wówczas oficjalnie otworzą ją ksiądz Rektor Stefan Wylężek oraz p. Aleksandra Podhorecka, przewodnicząca Polskiej Macierzy Szkolnej w Wielkiej Brytanii. Zaledwie piętnaście minut później rozpoczną się pierwsze konkursy – w sali teatralnej konkurs recytatorski, na placu za budynkiem turniej piłki nożnej, rozgrywka w dwa ognie, turniej siatkówki oraz wyścigi zaplanowane dla najmłodszych dzieci. O 11.15 rozpocznie się ponadto turniej szachowy oraz rozgrywki tenisa stołowego i badmintona – z pewnością będzie w czym wybierać! Poszczególne rozgrywki trwać będą w zasadzie przez większość dnia. Dopiero o godzinie 14.00 rozpocznie się konkurs muzyczny – podobnie jak recytatorski, w sali teatralnej. Podczas całego dnia, tj. do godziny 16.00 dzieci będą mogły brać udział w niekonwencjonalnych warsztatach z face-paintingu i zajęciach artystycznych (będą one miały miejsce w hangarze przed budynkiem). Również od 11.00 do 16.00 potrwają zajęcia zadedykowane najmłodszym dzieciom, w tym kucyki oraz zjeżdżalnie. Na wyniki poszczególnych konkursów oraz konkurencji sportowych, młodzi uczestnicy będą musieli poczekać do godziny 16.00, wtedy to rozdane zostaną nagrody i wręczone puchary dla najlepszych zawodników.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa organizatorzy przygotowali również regulamin, w którym zabrania się między innymi picia alkoholu, zażywania narkotyków, palenia papierosów czy używania wulgarnego języka. Ustalono w nim również, gdzie należy parkować samochody i autokary, w jaki sposób nauczyciele mają organizować rozgrywki uczniów oraz zapisano, że najmłodsi mają obowiązek być posłusznym dorosłym. Podano również dane kontaktowe osób, z którymi należy kontaktować się w razie kłopotów: Zbigniew Lis (07973183330), Aleksandra Podhorecka (07944188863) oraz Marek Tomas (07956365168). W razie nieprzestrzegania regulaminu organizatorzy zastrzegają sobie prawo do usunięcia z imprezy osoby zakłócającej porządek.

Wszystkim dzieciom, a także ich rodzicom i opiekunom życzymy fantastycznej zabawy!!