Monument upamiętniający lotników z Yorkshire, którzy brali udział w walce powietrznej  o Anglię podczas drugiej wojny światowej zostanie wybudowany w Doncaster.

Dywizjon 303 polscy lotnicyStowarzyszenie historyczne Battle od Britain stworzyło już podobne miejsce pamięci w Londynie a Doncaster jest kolejnym z pięciu punktów na mapie Anglii gdzie pamięć lotników z Yorkshire zostanie uczczona w sposób szczególny. Na monumencie pojawi się 105 nazwisk żołnierzy, którzy tworzyli największą w UK powietrzną eskadrę obronną. Prace nad projektem maja ruszyć w 2013 roku.

Trzeba przy tej okazji wspomnieć ogromny, żeby nie powiedzieć decydujący wpływ polskich żołnierzy – lotników z dywizjonu 303, którzy podczas bitwy powietrznej o Anglię wykazali się wyjątkową skutecznością oraz  niesamowitą dla Anglików odwagą.

Telewizja Channel 4 udostępniła na swojej stronie internetowej film, który dobitnie podkreśla wkład dywizjonu 303 w obronę Wysp Brytyjskich przed niemieckim najeźdźcą. Film można obejrzeć tutaj:

http://youtu.be/UY4ySZXjZXs

http://www.channel4.com/programmes/the-untold-battle-of-britain/4od