hull.plDSA (Driving Standards Agency) poinformowało, że rok 2011 będzie ostatnim, w którym udostępniane będą pytania testowe oraz odpowiedzi obowiązujące na egzaminach teoretycznych na wszystkie kategorie prawa jazdy.

Począwszy od 1 stycznia 2012 roku do nauki będą służyły specjalnie opracowane przykładowe pytania – zbliżone do tych egzaminacyjnych, jednak nie identyczne. Będzie to sytuacja podobna do tej, z jaką już teraz mamy do czynienia, ucząc się rozpoznawania zagrożeń na drodze (hazard perception). Dostępne filmy szkoleniowe są jedynie podobne do tych, z którymi należy zmierzyć się na egzaminie.

Minister ds. bezpieczeństwa drogowego, Mike Penning uzasadnia tę decyzję próbą zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Penning twierdzi, że aktualnie kandydaci na kierowców skupiają się bardziej na zapamiętaniu pytań testowych niż na zrozumieniu przepisów zawartych w kodeksie drogowym. Penning podkreśla, że egzamin na prawo jazdy ma weryfikować gotowość kierowcy do poradzenia sobie w realnych sytuacjach na drodze, a do tego nauka na pamięć nie wystarczy. Niezbędna jest praktyczna wiedza, a więc zrozumienie zasad bezpiecznej jazdy.

– To ruch, którego mogliśmy się spodziewać po tym, jak w październiku br. wprowadzona została jazda indywidualna na egzaminie praktycznym oraz zaniechano publikowania tras egzaminacyjnych – komentuje Tymek Skroban-Korzeniecki, ekspert w dziedzinie zagadnień motoryzacyjnych w Wielkiej Brytanii, założyciel Emano (www.emano.co.uk), wydawca i dystrybutor publikacji dla zmotoryzowanych na Wyspach, w szczególności dla Polaków. Niewątpliwie wpłynie on pozytywnie na poziom wiedzy młodych kierowców oraz na bezpieczeństwo drogowe. Z informacji, które do nas docierają, wynika, że osoby rozpoczynające przygotowywanie się do egzaminów od studiowania kodeksu drogowego zdecydowanie częściej zdają test za pierwszym razem niż te, które rozpoczęły naukę od pytań testowych.

W dalszym ciągu dostępna będzie możliwość zdawania egzaminów w języku polskim.

Osoby przygotowujące się do egzaminów na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii mogą się posiłkować materiałami edukacyjnymi w języku polskim dostępnymi w serwisie www.emano.co.uk oraz zadawać pytania, pisząc na adres: biuro@emano.co.uk lub dzwoniąc pod numer: 0787 141 0164.

fot. emano.co.uk