hull.plJak donosi portal onet.eu brytyjskie stowarzyszenie Grandparents Plus, które zrzesza brytyjskich dziadków i babcie, domaga się korzystnych dla nich zmian w prawie. Postuluje między innymi urlopy dla dziadków i babć oraz wprowadzenie „tax creditu” dla seniorów poświęcających się opiece nad dziećmi.

Stowarzyszenie wyliczyło, ze opieka jaką 14 mln brytyjskich dziadków i babć sprawuje nad swoimi wnukami jest warta blisko 4 mld funtów rocznie. Jego przedstawiciele postulują, by dziadkowie uzyskali prawa zbliżone do rodziców. Między innymi prawo do dwóch tygodni urlopu po narodzinach wnuka oraz możliwość korzystania z elastycznego czasu pracy. Oprócz tego postulują, by seniorzy, jeżeli sprawowana przez nich opieka nad wnukami ułatwia rodzicom powrót do pracy, mogli starać się o wart nawet 300 funtów tygodniowo „tax credit”.

Sam Smethers, przewodnicząca Grandparents Plus, powołuje się także na wyniki badań opinii społecznej: „nasz sondaż pokazuje, że opinia publiczna docenia ważną rolę jaką odgrywają dziadkowie, ale jednocześnie większość deklaruje, że rząd nie ceni tej roli wystarczająco wysoko. Teraz nadszedł czas by docenić wkład dziadków i babć.”

Przedstawiciele rządu mówią, że nie w tej chwili nie biorą pod uwagę możliwości płacenia dziadkom za opiekę nad wnukami, ale będą szukać innych możliwości udzielenia im wsparcia. Lejburzyści opowiadają się raczej za wspieraniem rozwoju sieci żłobków i przedszkoli. Jednocześnie Partia Konserwatywna zadeklarowała, że pomoc dziadkom zajmie ważne miejsce w kolejnym programie wyborczym.

źródło: onet.eu