Decyzją ministra Johna Glena na listę zabytków objętych ochroną prawną wpisano kilka nowych budynków z Hull. Wśród nich ikona naszego regionu — słynny most Humber Bridge!

Wpisanie zabytku na listę ministerialną oznacza przyznanie, że ma on bardzo duże znaczenie dla regionu — historyczne, architektoniczne lub kulturalne.

Ale oprócz mostu Humber Bridge, któremu nadano najwyższy stopień ochrony (Grade I), na listę wpisano także osiem innych zabytków (Grade II). A wśród nich dom Philipa Larkina, Tidal Barrier, grób Edwarda Bootha czy… zabytkowy szalet przy Nelson Street.

Minister John Glen mówił, ogłaszając listę nowych zabytków, że poeci, tacy jak Philip Larkin, pisali o regionie, sławiąc go i uwypuklając jego piękno. Ale zaznaczył, że na reputację miasta składają się także budowle o dużym znaczeniu dla jego rozwoju — takie jak Humber Bridge czy Tidal Barrier właśnie.

Minister podkreślił ponadto, że ogłoszenie listy nowych zabytków nie przez przypadek zbiegło się w czasie z rokiem 2017, kiedy Hull dumnie nosi tytuł brytyjskiej stolicy kultury.

Duncan Wilson z Historic England powiedział natomiast, że Hull od samego początku swojego istnienia, wiele setek lat wstecz, może pochwalić się bogatą historią, wieloma budynkami, które przypominają o dawnej sławie miasta. Zaznaczył również historyczne, infrastrukturalne i kulturalne znaczenie mostu Humber Bridge, o wiele młodszego, lecz równie imponującego. „Ten most łączy nie tylko miejsca, ale także ludzi, całe społeczności, dając im wolność. Mogą żyć i mieszkać po jednej stronie estuarium, a pracować po drugiej. To możliwości, których nie miały poprzednie pokolenia. Jego konstrukcja, wysokość, rozmach, z jakim został zaprojektowany, przyciąga z kolei tysiące turystów każdego roku” — mówił Wilson.

Poniżej pełna lista nowych zabytków:

Grade I

Humber Bridge

Grade II

Dom Philipa Larkina

Tidal Barrier

Grób Edwarda Bootha

Szalet przy Nelson Street

Domy rodzinne J. Arthura Ranka i Alfreda Geldera

Kościół St. Michael and All Angels Church

Budynki Standidge Buildings

Pomnik Williama de la Pole’a