W związku z wciąż rosnącą liczbą wniosków o przyznanie statusu rezydenta w Wielkiej Brytanii tamtejsze MSW testuje nowatorski system, który pozwoli przetwarzać wnioski w ciągu jednego dnia!

Brytyjska administracja nie nadąża z przetwarzaniem wniosków o stałą rezydenturę. Dlatego testowany jest obecnie nowy system, dzięki któremu możliwe będzie weryfikowanie wniosków w o wiele krótszym czasie niż dotychczas. Paszporty będzie można sprawdzać online w ciągu 24 godzin. Nie będzie potrzeby oddawania dokumentów w urzędzie nawet na pół roku.

Jak zauważa brytyjski dziennik The Guardian, to spore ułatwienie dla imigrantów z państw Unii Europejskiej, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii i starają się o status stałego rezydenta.

Nowy system ma być na tyle wydajny, że pozwoli weryfikować od razu wnioski składane przez całe rodziny, a nie tylko przez pojedyncze osoby.

Obecny system ubiegania się o status stałego rezydenta Wielkiej Brytanii jest wyjątkowo nieprzyjazny. Krytykują go przedstawiciele organizacji 3 Millions — przede wszystkim za to, że imigranci zmuszeni są do wypełnienia wniosku o objętości 85 stron. Zdaniem 3 Millions w innych krajach stosowane są systemy o wiele przyjaźniejsze, które również dobrze sprawdzają się w praktyce. Mimo że nie są nastawione na wyłapywanie nielegalnych imigrantów w takim stopniu, jak system brytyjski.

Brytyjskie MSW nie podaje szczegółowych informacji na temat testowanego systemu. Wiadomo jednak, że jest to program pilotażowy, którego wprowadzenie planowano jeszcze przed czerwcowym referendum w sprawie Brexitu. Jak podaje ministerstwo, testy przeprowadzane są obecnie na małej grupie osób i stanowią tylko część programu modernizacyjnego, który obejmie brytyjską administrację.

Nie wiadomo w związku z tym, kiedy nowy system mógłby wejść w życie. Nic nie wskazuje jednak na to, by mogło się to stać szybko.