System wynagrodzeń w UK.Z informacji udostępnionych przez związek zawodowy TUC wynika, że w Wielkiej Brytanii stale rośnie różnica w szybkości wzrostu płac pomiędzy najlepiej a najgorzej płatnymi zawodami – pisze portal emito.net.

Na przestrzeni ostatnich 30 lat osoby z najniższym dochodem odnotowały średnio 26% realnego wzrost wynagrodzenia. W tym samym okresie, pensje osób zatrudnionych w sektorze medycznym wzrosły średnio o 153%, a sędziowie oraz prawnicy zauważyli 100% wzrostu dochodów.

Dla kontrastu, piekarze zarabiają obecnie 1% mniej niż w latach 70-tych, natomiast osoby zatrudnione jako kierowcy podnośników zarabiają zaledwie 5% więcej. Z raportu przygotowanego przez TUC wynika również, że w porównaniu z rokiem 1977, prawie 1/3 więcej osób zarabia obecnie mniej niż wynosi średnia krajowa.

„Ludzie coraz częściej za obecną sytuację winią recesję, ale prawda jest taka, że problemy związane z niskim wynagrodzeniem narastały w Wielkiej Brytanii od wielu lat” – mówi sekretarz generalny TUC, Brendan Barber – „Jeżeli nie podejmiemy się radykalnych zmian w systemie ekonomicznym, od zmiany roli odgrywanej przez państwo po ustalenie bardziej sprawiedliwego zbalansowania prac i płac, nagromadzimy jedynie więcej problemów dla przyszłych pokoleń” – dodaje.

żródło: emito.net / bbc.co.uk