Niemal wszystkie zatrzymane samochody miały jakieś wady – twierdzą policjanci, którzy sprawdzali, czy nasze auta są dobrze przygotowane do nadchodzącej zimy. Na to „nie ma wymówki” – mówią stróże prawa.
Przygotuj auto na zimę albo dostaniesz mandat
Policjanci kontrolowali samochody na ulicach: Southcoates Lane, Walton Street oraz Bankside. Z 54 zatrzymanych pojazdów aż 41 nie spełniało wszystkich przepisów. W większości maszyn brakowało żarówek, ale niektórzy kierowcy jeździli bez zapiętych pasów albo ważnych przeglądów pojazdów MOT.

Keith Ward, policjant z jednostki zajmującej się zmniejszaniem liczby ofiar, powiedział: „Te rzeczy łatwo zobaczyć samemu, ale ludzie po prostu nie raczą ich sprawdzać i codziennie wsiadają do swoich samochodów, jakby nic nie mogło się zepsuć. Dla takich osób nie ma żadnych wymówek” (cyt. za www.hulldailymail.co.uk).

Jeden z kierowców dostał zakaz jeżdżenia swoim czarnym BMW, po tym jak policja sprawdziła, że wszystkie cztery opony były zniszczone. Zakaz zostanie zniesiony, kiedy kierowca udowodni policji, że wszystkie opony zostały naprawione. Sześć osób może spodziewać się mandatów, a nawet wizyty w sądzie, ponieważ nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa. Wyciągnięcia prawnych konsekwencji może również spodziewać się kierowca ciężarówki, złapany na moście Chapman Street, który przekroczył limity obciążeń.

23 kierowców, którzy mieli niesprawne światło, dostało pouczenie. Ward komentuje te statystyki: „To wyraźny sygnał, że niektórzy po prostu nie rozumieją, że trzeba sprawdzać swoje pojazdy. Nie ma co czekać na coroczny MOT albo przegląd u mechanika, ponieważ w rzeczywistości są one aktualne przez bardzo krótki okres. Natomiast wystarczy tylko pochylić się i sprawdzić stan opon – to bardzo proste. W jednym z zatrzymanych przez nas aut opony były tak popękane, że mogły rozpaść się w każdym momencie”.

To nie pierwsza taka policyjna akcja w mieście. W trakcie poprzedniej zatrzymano 20 samochodów, z których w czterech stwierdzono różne niedociągnięcia. W tym miesiącu można spodziewać się kolejnych losowych zatrzymań – wszystko w ramach akcji sprawdzania, czy kierowcy przygotowali się na zimę. Bo mimo że póki co zima jest łagodna, to w tym tygodniu pojawiły się pierwsze ujemne temperatury, a prognozy na kolejne tygodnie przewidują dalsze ochłodzenie.

Policjanci przede wszystkim sprawdzają stan opon, świateł i wycieraczek. Keith Ward podkreśla, że sprawdzanie stanu samochodu jest szczególnie ważne zimą, a te – wydawałoby się – drobne rzeczy mogą stanowić różnicę w sytuacji zagrożenia.

Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/