Rząd przeprowadził reformy mające na celu maksymalne ułatwienie rozwoju firmom, które nie posiadają oddzielnego lokalu na siedzibę. Sprawdź, jak prosto będzie teraz założyć firmę w swoim domu!
Praca z domu łatwiejsza dzięki rządowym reformom
Średnio 70% wszystkich nowych firm to takie, których siedziba znajduje się w domu prywatnym właściciela. Większość młodych biznesmenów nie ma pieniędzy na wynajęcie lokalu. Ma jednak doskonały pomysł na biznes, ma plan. Dlatego może liczyć na szybki sukces. Dzięki temu do brytyjskiej gospodarki każdego roku trafiają miliardy funtów.

Rząd Wielkiej Brytanii docenił najwidoczniej wpływ małych firm na rozwój gospodarki w skali ogólnokrajowej. Od teraz prawo stoi po stronie wszystkich, którzy chcą uczynić swój dom siedzibą własnego przedsiębiorstwa.

Rząd ułatwi na przykład zakładanie firm z siedzibą w lokalu mieszkalnym, który nie należy do młodego przedsiębiorcy, lecz jest przez niego wynajmowany. Właściciel mieszkania będzie mieć pewność, że założenie firmy w lokalu nie wpłynie w żaden sposób na zmianę warunków umowy najmu.

Przedsiębiorca nie będzie musiał także uzyskać tzw. „planning permission”. Jest to pozwolenie, na podstawie którego możliwe jest wykorzystanie budynku lub lokalu do określonego celu. Jeśli zatem chcesz założyć firmę w wynajmowanym w tym celu lokalu, musisz najpierw otrzymać „planning permission”, by ruszyć z realizacją planów. Od teraz, jeśli siedzibą firmy ma być twój dom, nie będziesz musiał wnioskować o pozwolenie na wykorzystanie lokalu do tego celu. Jest jednak jeden warunek – lokal nadal musi w pierwszej kolejności pozostawać domem, a dopiero w drugiej siedzibą twojej firmy. Pamiętaj jednak, że w niektórych sytuacjach możliwe jest, że pozwolenie na wykorzystanie lokalu do założenia firmy będzie konieczne. Wszystko zależy od decyzji urzędników. Jeśli otworzenie w twoim domu przedsiębiorstwa znacząco wpłynie na ruch uliczny w najbliższej okolicy albo będzie przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego, będziesz musiał oficjalnie wystąpić o pozwolenie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie rządowej: http://planningguidance.planningportal.gov.uk/blog/guidance/when-is-permission-required/what-is-development/.

Wysokość podatku od nieruchomości w Wielkiej Brytanii zależy od tego, jakim celom służy lokal. Jeśli posiadasz firmę, której siedziba jest jednocześnie twoim własnym domem, w większości przypadków nie będziesz musiał płacić stawki właściwej lokalom użytkowanym tylko i wyłącznie w celach biznesowych. Pamiętaj jednak: aby uniknąć zmiany stawki podatku, część mieszkania przeznaczona na siedzibę firmy powinna być niewielka. Nie może także służyć przyjmowaniu klientów ani prowadzeniu regularnej sprzedaży. Jeśli przekształcisz część swojego domu w lokal będący siedzibą firmy, a zatem przeprowadzisz remont i częściowo zmienisz charakter nieruchomości, będziesz musiał zapłacić podatek w kwocie właściwej dla lokali użytkowych, będących siedzibą firmy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej Valuation Office Agency: http://www.voa.gov.uk/corporate/Publications/home-based-business.html. Jeśli masz dodatkowe pytania, możesz także zadzwonić pod numer telefonu: 03000 501 501.

Minister biznesu Matthew Hancock powiedział, że jeszcze nigdy nie było w Wielkiej Brytanii tak dobrego czasu na otworzenie własnej działalności gospodarczej z siedzibą we własnym domu. Minister przyznał, że rząd zdaje sobie sprawę ze stresu, jaki wiąże się z załatwianiem wszelkich formalności podczas zakładania firmy. Dlatego podjęto działania zmierzające do tego, by młodym przedsiębiorcom było po prostu łatwiej.

Politycy dali młodym biznesmenom szansę na szybki rozwój małych firm, których siedzibą jest dom mieszkalny. Warto skorzystać z tej szansy, jeśli mamy pomysł na to, czym chcielibyśmy się zajmować.

Źródła: http://www.outsetbournemouth.co.uk,
           http://planningguidance.planningportal.gov.uk,
           http://www.voa.gov.uk