Wandalizm, napaści, włamania, kradzieże, nękanie, zastraszanie… Listę wykroczeń można mnożyć w nieskończoność. Młodzieżowe gangi z Orchard Park oraz North Hull zostaną zlikwidowane przez Policję – taką decyzję podjęto po serii kolejnych wykroczeń popełnionych przez zdemoralizowanych młodocianych. Funkcjonariusze zamierzają zrobić wszystko co w ich mocy, by nie dopuścić do szerzenia się wandalizmu i przemocy. Tym bardziej, że – jak twierdzą stróże prawa – coraz więcej osób doświadcza nieprzyjemnych sytuacji związanych z działalnością młodocianych przestępców.
Policja zlikwiduje groźne gangi młodzieżowe
Decyzja o zwalczaniu przestępczości została już podjęta – Policja będzie dysponować dodatkowymi środkami, które pozwolą przeciwstawić się notorycznemu łamaniu prawa przez członków gangów działających przede wszystkim na terenie North Hull oraz Orchard Park. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zauważono bowiem, że chuligani czują się coraz pewniej. Coraz większa część społeczeństwa cierpi z powodu ich działań. Zdarzają się podpalenia, ataki na mieszkańców oraz przedsiębiorców działających w tej części miasta. Szerzą się również akty wandalizmu – chuligani demolują własność prywatną i mienie publiczne. Młodociani przestępcy niszczą samochody, dokonują kradzieży drogocennych przedmiotów. Bardzo często posuwają się również do zastraszania i nękania na przykład na tle pochodzenia, narodowości. Sierżant Richard West powiedział, że tego typu antyspołeczne zachowanie musi zostać zahamowane, bo problem zaczyna narastać i dotyka coraz większej liczby ludzi.

Sierżant przyznał, że młodociani przestępcy odstraszają klientów, na co skarżą się lokalni przedsiębiorcy. Sprzedawcy widzą, że dochody są coraz niższe, bo ich klienci zwyczajnie boją się robić zakupy w tej okolicy. Policja postanowiła zatem podjąć nowe środki w walce z wandalami – grupy (dwu- lub trzyosobowe), które powodują problemy, będą przymusowo rozdzielane. Akcja zostanie przeprowadzona na dużej części północnych osiedli Hull, w tym Orchard Park, Thorpe Park Road oraz Tudor Drive.

Początek akcji zaplanowano na 20 stycznia, a jej zakończenie – na 19 lipca. Młodzież poniżej 16 roku życia podczas spotkania z patrolującymi okolicę policjantami między godzinami 21.00 a 06.00 rano zostanie wylegitymowana i odprowadzona do domu. Policjanci będą mieli również obowiązek przeprowadzić rozmowę z rodzicami lub prawnymi opiekunami tych osób. Jeśli odprowadzona do domu młodzież powróci po kilku godzinach, policjanci będą mogli ją zaaresztować. Sierżant West podkreśla, że pozwoli to zapanować nad młodymi ludźmi, krążącymi po okolicy w niewiadomych celach. W ten sposób powinno udać się porozdzielać grupy przestępców działających razem. Policjant podkreśla także, że to w zasadzie ostatnia deska ratunku – funkcjonariusze wypróbowali już wiele metod w walce z przestępczością wśród młodocianych. Nie poskutkowały metody oparte na resocjalizacji, bezskuteczny okazał się również areszt oraz rozmowy z rodzicami czy opiekunami prawnymi. Policjanci nie zamierzają jednak rezygnować z tych metod, a jedynie połączyć je, mając nadzieję na szybkie efekty. Dlatego funkcjonariusze będą mogli posunąć się do aresztowania, będą również prowadzić rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za nieletnich. Co więcej – ich zadaniem będzie także zachęcanie młodzieży do gromadzenia się w centrach przeznaczonych dla niej. Młodzi ludzie będą mogli brać udział w wielu projektach – na przykład związanym ze sportem. Czyż boks nie jest doskonałym sposobem na rozładowane emocji?

Rozbijanie grup młodocianych przestępców prawdopodobnie spowoduje, że spadnie poziom przestępczości w Hull – samotnie działający wandale nie są tak groźni, jak ci działający w grupach. Policjanci chcą zatem uniemożliwić młodym ludziom gromadzenie się w miejscach publicznych i nękanie przechodniów. Sierżant West podkreśla, że niektórzy ludzie boją się opuścić dom w obawie przed atakiem. Tego typu obawy nie mogą mieć miejsca. Policjanci chcą, by te dzielnice miasta były przyjazne dla mieszkańców. Jeśli aresztowanie przestępców będzie jedynym sposobem na stworzenie przyjaznej do życia atmosfery – Policja jest gotowa podjąć to działanie. W razie problemów z młodocianymi gangami, Policja prosi o kontakt za pośrednictwem Internetu: www.humberside.police.uk – lub pod numerem telefonu 101.

Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/