Od poniedziałku 27.01 do piątku 31.01 potrwa w tym roku tak zwany Wielki Tydzień Oszczędzania Energii (ang. Big Energy Saving Week). Wydarzenie to ma na celu zwrócić uwagę odbiorców energii w Wielkiej Brytanii na to, że przy niedużym nakładzie pracy można zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Przedstawiamy pomysły na oszczędzanie na prądzie i gazie!
Dowiedz się, jak zaoszczędzić na energii!
Brytyjski Wielki Tydzień Oszczędzania Energii jest wydarzeniem organizowanym przez wiele instytucji: Citizens Advice, Energy Saving Trust, Rząd Brytyjski, firmy zajmujące się dostarczaniem energii elektrycznej i gazu oraz mnóstwo innych organizacji. Jak podają organizatorzy na swojej stronie internetowej, głównym celem, który przyświeca idei Wielkiego Tygodnia Oszczędzania Energii jest zwrócenie uwagi konsumentów na możliwość zmniejszenia rachunków za prąd czy gaz oraz przedstawienie sposobów na oszczędzanie.

Wielu odbiorców energii nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość przełączenia się pomiędzy dostawcami mediów. Ze względu na to, że dostawcy energii konkurują ze sobą, ceny prądu i gazu różnią się niekiedy w dużym stopniu. Aby uzyskać rzetelne informacje na temat tego, która oferta jest dla nas najkorzystniejsza, warto skorzystać z porównywarki internetowej dostępnej pod adresem: http://www.simplyswitch.com/?referid=humbermedia. Wystarczy podać kod pocztowy, by zyskać dostęp do porównania ofert dostawców prądu i gazu w Twojej okolicy. To bardzo proste i wymaga zaledwie kilku chwil, a niekiedy pozwala zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy!

Zmiana dostawcy nie zawsze jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Niekiedy warto odwiedzić stronę internetową firmy, od której pobieramy energię, by zapoznać się z dostępnymi taryfami. W niektórych sytuacjach wystarczy bowiem zmienić taryfę, by za prąd czy gaz płacić mniej. Jeśli z usług określonego dostawcy korzystasz przez dłuższy okres, możesz skontaktować się z nim bezpośrednio i zapytać, czy firma posiada taryfę przygotowaną specjalnie dla stałych klientów. Dane kontaktowe do kilku najważniejszych dostawców energii w Wielkiej Brytanii znajdziesz tutaj. Zapoznaj się również z polityką Twojego dostawcy energii w zakresie faktur i sposobu płatności – w ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się faktury internetowe. Za zmianę faktury tradycyjnej na rachunek wystawiany przez Internet (i na ogół wysyłany drogą mailową) możesz uzyskać zniżkę u niektórych dostawców. Płacenie przy pomocy tzw. stałego zlecenia (ang. direct debit) również pozwala zaoszczędzić pewną sumę.

Jeśli korzystasz z najtańszej oferty, a mimo wszystko masz problemy z opłaceniem energii elektrycznej i gazu, koniecznie poszukaj informacji na temat zasiłków. Korzystając z tej strony, znajdziesz z łatwością najbliżej położone biuro Citizens Advice, gdzie zasięgniesz informacji na temat tego, jakie zasiłki Ci przysługują oraz dowiesz się, w jaki sposób możesz je otrzymać. Jednym z dodatków proponowanych przez państwo brytyjskie jest tzw. Cold Weather Payment, który wynosi 25 funtów. Jeśli jesteś na zasiłku, ta suma zostanie doliczona automatycznie, jeśli temperatura w miejscu Twojego zamieszkania spadnie poniżej określonej wartości i będzie się utrzymywać na tym poziomie przez co najmniej siedem dni z rzędu.

W razie poważnych problemów finansowych i zalegania z opłatami za energię, koniecznie skontaktuj się ze swoim dostawcą. W pierwszej kolejności powinieneś otrzymać od niego informacje i porady na temat tego, jak stopniowo spłacić zaległości. Dostawca powinien również doradzić Ci, co zrobić, by korzystać z energii w sposób maksymalnie oszczędny. W ostateczności firma dostarczająca media do Twojego domu rozłoży zaległości na dogodne raty, które pozwolą Ci spłacić dług bez uszczerbku na budżecie domowym. Pamiętaj jednak, że to do Ciebie należy pierwszy krok – jeśli masz problem z opłatami, zgłoś to jak najszybciej dostawcy.

Aby zapobiegać tego typu sytuacjom, powinieneś dowiedzieć się, czy Twój dostawca oferuje płatności na podstawie rozliczenia (na przykład miesięcznego). Wówczas płacisz określoną wcześniej stawkę z góry za dany okres. Wysokość kwoty do zapłaty ustalana jest na podstawie dotychczasowego zużycia energii w Twoim gospodarstwie domowym. Z reguły uwzględnia pewną nadwyżkę, gdyby w danym okresie zużycie energii z jakiegoś powodu wzrosło. W określonych umową odstępach czasu Twój dostawca będzie rozliczać się z Tobą i w zależności od tego, czy rzeczywiste zużycie energii było niższe lub wyższe od zakładanego, otrzymasz zwrot lub będziesz musiał dopłacić.

W razie wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej, polecamy skontaktować się z instytucją EDF Energy Trust (http://www.edfenergytrust.org.uk/), która pomaga konsumentom spłacać długi związane z energią.

Sposobów na oszczędzenia jest wiele. Pierwszym krokiem powinno być jednak skorzystanie z porównywarki internetowej, dostępnej pod adresem: http://www.simplyswitch.com/?referid=humbermedia. Być może inny dostawca oferuje o wiele niższą taryfę? Bo po co przepłacać?