Pasy dla autobusów (bus lanes), wyodrębnione zostały na najbardziej ruchliwych odcinkach ulic. Cel jest prosty: rozładowanie ruchu drogowego i ułatwienie ruchu dla podróżujących komunikacją miejską.

Przeciętny autobus komunikacji miejskiej zastępuje 70 samochodów osobowych, dlatego na drodze ma większe przywileje. Porusza się po specjalnie wyznaczonych pasach, tzw. bus lanes, które spotkać można na drogach prowadzących do i z centrów miast.

Od wprowadzenia bus lanes to policja jest odpowiedzialna za przestrzeganie zasad ruchu drogowego na tych szczególnych odcinkach.  Zdarza się, ze kierowcy nie przestrzegają zasad, poruszają się po pasach dla autobusów, za co mogą być obciążeni mandatem. Aby wyeliminować tego typu sytuacje, już tym miesiącu policja chce zamontować kamery nagrywające kierowców poruszających się po niewłaściwym pasie. Kierowca, który jechał pasem bus lane w czasie zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla autobusów ( godziny podane są na tablicach na początku każdego bus lane), otrzyma zdjęcie i będzie zobowiązany do opłacenia mandatu. Wysokość mandatu jest taka sama jak w przypadku złego parkowania na parkingach miejskich: 60 funtów, ze zniżką, jeśli mandat zostanie opłacony do 21 dni od daty wystawienia.